Lublin - Walentynki w Piwnicy pod Fortuną

2023-02-08 21:45
Śladami staropolskiej miłości - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Śladami staropolskiej miłości - plakat wydarzenia

Wydarzenie rozpocznie się od zwiedzania zabytkowej Piwnicy, gdzie uczestnicy zobaczą XVII-wieczne malowidła, opowiadające o dawnych obyczajach. Potem odbędzie się spacer, podczas którego usłyszeć można będzie opowieść o miłościach i romansach staropolskiego Lublina.

12 lutego odbędzie się zwiedzanie Piwnicy pod Fortuną, połączone ze spacerem po mieście „Śladami staropolskiej miłości”!

Kto był autorem słów: „Miłość rozum zaślepi, gdy się komu w łeb wrzepi”? W jaki sposób dawni mieszkańcy Lublina dobierali się w pary? Jaki składnik należało dodać do posiłku, aby wzbudzić miłość wybranka? Kim była największa skandalistka staropolskiego Lublina?

To tylko kilka pytań na które organizatorzy wydarzenia spróbują znaleźć odpowiedź!

Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy kupić bilet na zwiedzanie Piwnicy pod Fortuną (Rynek 8) o godz. 12.00 w niedzielę 12 lutego.

Szczegóły i rezerwacje na stronie: teatrnn.pl/piwnica-fortuna

Wydarzenie przeznaczone jest dla osób od 16 roku życia. Liczba miejsc ograniczona. Spacer poprowadzi Patrycja Serafin.

Piwnica pod Fortuną to niewielkie pomieszczenie znajdujące się pod kamienicą Lubomelskich przy Rynku 8 w Lublinie. W siedemnastym wieku wnętrze ozdobiono polichromiami. Dekoracja malarska pokrywa wszystkie ściany i sklepienie wnętrza. Możemy tu zobaczyć między innymi przedstawienia emblematyczne, czyli obrazy opatrzone tekstami. Całość dekoracji opleciona jest bujną wicią roślinną.  Pomieszczeniu patronuje wymalowana na sklepieniu bogini losu - Fortuna.

Jest to jedyne znane nam wnętrze, w którym źródłem bogatej w treści ściennej dekoracji malarskiej stał się sztambuch - bardzo cenna pamiątka, książka do wpisów przyjaciół. Był to egzemplarz Emblemata saecularia, wydanej w 1596 roku we Frankfurcie nad Menem przez braci de Bry. Na ściany przeniesiono siedem grafik, które umieścili w książce wydawcy i dwie, które dodane zostały do wypełnionego już egzemplarza. Są to przedstawienia na podstawie rycin norymberskiego grafika Heinricha Ulricha - Amor i Wenus i Fortuna.

Polichromowana Piwnica pod Fortuną jest bardzo cennym, unikatowym zabytkiem, świadkiem historii Lublina i jego  mieszkańców.

źródło: Teatr NN