Weekend na „dachu miasta” – tajemnice i historia Wieży Trynitarskiej

2022-09-01 10:01
Wieża Trynitarska w Lublinie
Autor: Małgorzata Oroń Wieża Trynitarska w Lublinie

Ze szczytu wieży spogląda blaszany kogucik, który według legendy przestrzegał mieszkańców Koziego Grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Podobno do dziś czuwa nad miastem. Pierwszy weekend września to szansa na poznanie historii i tajemnicy Wieży, która jest świadkiem historii Koziego Grodu.

Na jej ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina. Aby się tam dostać trzeba pokonać aż 207 schodków.

Pomimo końca wakacji kontynuujemy cykl naszych wydarzeń. Już w ten piątek zapraszamy na spacer z cyklu "Wieczorne Opowieści, czyli tematyczne i klimatyczne spacery po Wieży". Tym razem będzie nam towarzyszyła postać Józefa Czechowicza, który zginął 9 września w tragicznym bombardowaniu Lublina 9 września 1939 roku. To właśnie on pisał o Lublinie „Na wieży furgotał blaszany kogucik" wspominając Wieżę Trynitarską. Uczestnictwo w tym wydarzeniu to będzie też dobry moment żeby zadać sobie pytanie dlaczego właśnie kogut został umieszczony na samym szczycie Wieży? - mówi ks. Łukasz Trzciński, dyrektor Muzeum w Wieży Trynitarskiej.

Początek o godzinie 19.00 pod Wieżą Trynitarską. W niezwykłą podróż i spotkanie z historią zabierze chętnych Przewodniczka Inspiracji - Agnieszka Malinowska-Mikołajczyk.

Wydarzenia kulturalne, w tym spacery z przewodnikiem czy wieczory legend przyciągają coraz więcej mieszkańców i turystów przebywających w Lublinie.

Wieża Trynitarska w Lublinie
Autor: Małgorzata Oroń Wieża Trynitarska w Lublinie

W sobotę dla zwiedzających będzie czekać przewodnik. Spacer rozpocznie się o 13.30. To idealne spotkanie dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o samej Wieży, jej historii, skarbach i tajemnicach. Uczestnicy będą mogli zobaczyć wszystkie wystawy znajdujące się wewnątrz Wieży – dodaje ks. Ł. Trzciński.

Natomiast niedzielne popołudnie to już tradycyjnie muzyczne spotkanie i minikoncert, który odbędzie się na tarasie Wieży Trynitarskiej.

Wszystkich, którzy w niedzielę będą spacerować po Starym Mieście w Lublinie zachęcam, aby o godz. 15.00 spojrzeli w niebo i na Wieżę. Nad Starym Miastem będą unosiły się dźwięków koncertu, który będzie rozbrzmiewał z tarasu Wieży umieszczonego 40 metrów nad Ziemią – zaprasza ks. Ł. Trzciński.

Wieża Trynitarska była kiedyś niepozorną furtą w zabudowaniach przylegającego do murów miejskich kolegium jezuickiego. Dopiero po przebudowie w 1819 r. według projektu Antonio Corazziego, 60-metrowa wieża zaczęła dumnie górować nad miastem. Obiekt otrzymał neogotycką szatę oraz ośmioboczną nadbudowę ze stożkowym dachem krytym blachą. Prace ukończono w 1827 roku. Od tego czasu wygląd wieży nie uległ większym przeobrażeniom mimo przeprowadzanych prac renowacyjnych. W okresie II wojny światowej, podczas bombardowania Lublina, został uszkodzony dach oraz okna wieży, a wnętrze zostało zdewastowane.

Ostatni remont, w latach 1975–1978, wykonano na potrzeby Muzeum Archidiecezjalnego, które ma swoją siedzibę w tym miejscu do dnia dzisiejszego.