Wielkanocne ekspozycje w Muzeum Wsi Lubelskiej

2023-04-06 15:46
Wielkanocny wystój chałupy
Autor: Muzeum Wsi Lubelskiej Wielkanocny wystój chałupy

Pokazują bogatą obrzędowości Świąt Wielkanocnych. W lubelskim skansenie można już oglądać specjalny wystrój świąteczny. Zaglądając do wybranych muzealnych wnętrz można poczuć podniosłą atmosferę najważniejszych świąt chrześcijańskich.

Watro odwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej szczególnie w tym świątecznym czasie, gdzie wybrane ekspozycje zyskały już wielkanocny wystrój. W Dworze z Żyrzyna, Plebanii z Żeszczynki, Chałupie z Żukowa czy Chałupie z Bukowej zobaczymy przygotowane święconki, czy też miejsca nakryte do uroczystego śniadania. W wiejskich chałupach za świętymi obrazami znalazły się palmy wielkanocne, domowe ołtarzyki przystrojono kolorowymi kwiatami z bibuły, a u pował zawisły pająki – wszystkie te elementy podkreślają uroczysty, odświętny charakter wnętrz. Jednym z elementów łączących świąteczne wystroje w wiejskich chatach i dworach ziemiańskich były misternie wykonane, głównie w Wielkim Tygodniu, pisanki i kraszanki. Odwiedzając skansen można osobiście porównać zastawione stoły w plebanii i dworze z ławą w chłopskiej izbie.

W Chałupie z Żukowa w sektorze Wyżyna Lubelska można zobaczyć izbę z wystrojem z początku XX wieku ozdobioną tradycyjnie dekoracjami - nad stołem wisi kolorowy pająk, obrazy i ołtarzyki domowe zdobią kwiaty z bibuły karbowanej i ozdobne białe firaneczki wycinane w geometryczne wzory z gładkiej bibuły, zaś na ścianie między obrazami przymocowane pojedyncze gałązki świerku. Na ławie, przy oknie, przetaki na święcone a w nich widoczne: jajka, chleb, kiełbasa, żeberka wędzone, sól w kieliszkach, osełki masła, ocet, bułki i chrzan. Pod ławą ziemniaki w glinianych miseczkach wysadzane na przełomie kwietnia i maja. Na stole leżą trzy serwetki, obok barwinek, igła, białe nici, nożyczki.

W Chałupie z Bukowej w sektorze Roztocze śniadanie wielkanocne spożywano na ławie ustawionej centralnie w izbie, obok niej stołki na kołkowych nogach. Na ławie miseczka gliniana i 6 kraszanek. Pięć barwionych w cebulinach i jedno  w zielenicy. Na ławie w misce barszcz czerwony i drewniane łyżki dla wielopokoleniowej rodziny. Na ścianie przy ramach obrazów gołębie z wydmuszek jaj i fartuszki z kolorowej bibuły uformowane w harmonijkę.

​Wielkanocne ekspozycje będzie można oglądać w Muzeum Wsi Lubelskiej do 16 kwietnia. Szczegóły są na stronie: skansen.lublin.pl

źródło: MWL