Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom– zapal swoją świecę Caritas AL i pomóż potrzebującym

2022-11-21 16:20
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Autor: Caritas Archidiecezji lubelskiej Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

„Świeca, która tworzy Polską wigilię" organizowana przez Caritas znowu w akcji. W najbliższą niedzielę wraz z początkiem adwentu po raz 29. wystartuje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Na tegoroczne święta Bożego Narodzenia w Archidiecezji lubelskiej przygotowano kilkadziesiąt tysięcy świec w dwóch formach. Świece będą dostępne w parafiach od pierwszej niedzieli adwentu. W tym roku świece będą jednolite i będą się różniły tylko wielkością: będzie duża i mała świeca.

Małgorzata Oroń: Kolejny rok, kolejne działania w przygotowaniach Świąt Bożego Narodzenia w Caritas AL dla Waszych podopiecznych. Jak co roku ,w pierwszą niedzielę Adwentu, w parafiach będzie można nabyć świecę Caritas. Czym one są, czemu służą i na co są przeznaczone środki z ich dystrybucji?

Joanna Bańczerowska, rzecznik prasowy CAL: Rzeczywiście ten okres przedświąteczny jest dla nas jako Caritas bardzo, bardzo intensywny. Wszystko po to, żeby Święta Bożego Narodzenia były jak najbardziej przytulne i ciepłe nie tylko dla nas, ale też dla naszych podopiecznych. Staramy się myśleć przyszłościowo. Wiemy, że przy okazji świąt ludzie są bardzo otwarci na pomaganie. Wiemy też, że ta symbolika świąt, ten pusty talerz przy stole są rzeczywiście bardzo ważne w polskiej tradycji, więc chcemy ludziom umożliwić też zaproszenie potrzebującego do siebie w formie np. świecy - świecy, którą postawimy na naszym stole wigilijnym, której płomień będzie nam przypominał o cieple. To jest wszystko bardzo, bardzo cenne i chcemy, żeby rzeczywiście było po prostu dobre. Dlatego już od wielu, wielu lat dystrybuujemy świece w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. I tak jak sama nazwa wskazuje, środki zebrane z tej kampanii są przeznaczone na pomoc dzieciom. My jako Caritas lubelska przekazujemy je głównie na organizację kolonii, które odbywają się w wakacje. Natomiast część tej kwoty Caritas Polska jako taka, można powiedzieć jednostka matka dla Caritas w Polsce, przekazuje na potrzeby dzieci w krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej.

M.O.: Co roku są też różne formy tych świec. Okrągła, kwadratowa, trójkątna lub owalna. Jakie w tym roku będziemy mogli nabyć świece, jak wyglądają? No i przede wszystkim - z tego co Pani powiedziała o tych środkach zdobytych ze świecy i przeznaczeniu na wakacje dla dzieci, to ile w ubiegłym roku udało się też zebrać funduszy i ile dzieci skorzystało z tej pomocy?

J.B.: Jeżeli chodzi o kształty, to odeszliśmy już od tak wielorakiego rodzaju świec. Od zeszłego roku mamy tylko i wyłącznie świece dużą i małą. To świece tradycyjne, walcowe, nie takie, które wstawiamy w świeczniki, tylko takie, które swobodnie możemy włożyć chociażby do wieńca. I taką formę symboliczną właśnie wprowadziliśmy w tej świecy. One są białe, mają nadruk. W tym roku akurat taki 3D nawiązujący do Świąt Bożego Narodzenia - są dostępne online przez stronę internetową Lublin m.in. se.pl. Natomiast od pierwszej niedzieli Adwentu będą dostępne także w parafiach. W roku 2021 dzięki uprzejmości wielu osób jako Caritas lubelska gościliśmy na 52 tysiącach stołów. To jest dla nas bardzo, bardzo miłe i cenne, że ludzie nadal po prostu angażują się w tę kampanię. I rzeczywiście ta świeca jest symbolicznie obecna w ich domach, przy ich wigilijnym stole. W tym roku na koloniach było bardzo dużo dzieci, bo też zabraliśmy ze sobą dzieciaki z Ukrainy, które uciekły przed wojną. Nie byłoby to możliwe na taką skalę, gdyby właśnie m.in. nie Świeca.

Od niedzieli (27.11.2021) świece można nabywać w parafiach na terenie całej Archidiecezji lubelskiej, w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 14 (Al. Unii Lubelskiej 15, 20-950 Lublin), a także online, za pomocą strony Caritas Lublin (świeca zostanie dostarczona pocztą).