Włoski bestseller o Ulmach teraz po polsku. KUL wydawcą wersji polskojęzycznej [AUDIO]
Książka o Ulmach, opublikowana we Włoszech i Stanach Zjednoczonych, nagrodzona prestiżową nagrodą im. kard. Giordano, została wydana po polsku z okazji rocznicy beatyfikacji błogosławionych z Markowej.
„Zabili nawet dzieci. Historia rodziny Ulmów, męczenników, którzy pomagali Żydom” autorstwa Manueli Tulli i ks. Pawła Rytel-Andrianika, wicedyrektora Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela, od dziś jest do bezpłatnego pobrania pod linkiem.
Książka przedstawia niezwykłą historię rodziny Ulmów, pierwszego przypadku całej rodziny beatyfikowanej przez Kościół katolicki. Ich heroiczny czyn ukrywania Żydów podczas Holokaustu, za który zapłacili własnym życiem, został uhonorowany przez Państwo Izrael najwyższym odznaczeniem – tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 24 marca 1944 roku Józef i Wiktoria Ulmowie, wraz z szóstką swoich dzieci i siódmym w łonie matki, zostali zamordowani przez Niemców, gdy odkryto, że ukrywają w swoim domu w Markowej trzy żydowskie rodziny. Książka napisana przez Włoszkę i Polaka, w polskiej wersji językowej wydana przez Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest unikatowa.
- Książkę można określić jako publikację „3K”. Jest ona kontekstowa, kompleksowa i kolorowa. Jest to książka kontekstowa, ponieważ ukazuje życie rodziny Ulmów w kontekście II wojny światowej, w kontekście Holokaustu, gdy na terenie okupowanej przez Niemców Polski za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Jest to książka kompleksowa, ukazuje również proces beatyfikacyjny, który doprowadził do tego, że teraz modlimy się przez wstawiennictwo rodziny Ulmów. Ponadto jest to książka kolorowa, dlatego że teraz, jak to jest też bardzo popularne, zdjęcia są ukazane również w kolorze, co jeszcze bardziej przybliża nam postaci sprzed lat. I jakby ta rodzina Ulmów była blisko nas – mówi ks. Paweł Rytel – Andrianik, współautor książki.
Czytelnik dowiaduje się zarówno o rodzinie ratujących, ale też o tych, którzy byli ratowani, o żydowskich sąsiadach - Goldmanach, Grünfeldach i Didnerach. Starannie udokumentowaną i bogato ilustrowaną publikację otwiera wywiad z kardynałem Marcellem Semeraro, prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który przewodniczył Mszy świętej beatyfikacyjnej w Markowej 10 września 2023 roku. Z okazji wydania wersji włoskiej, w imieniu papieża Franciszka, abp Edgar Peña Parra skierował list, w którym pisze: „Niech ofiara złożona przez rodzinę Ulmów i ich dzieci, którzy nie wahali się oddać życia za udzielenie pomocy ośmiu osobom pochodzenia żydowskiego, będzie dla nas i dla przyszłych pokoleń symbolem wartości, których nie wolno zdradzać nawet pod groźbą śmierci”.
W planach Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela oraz Wydawnictwa KUL jest publikacja tej książki także w języku hiszpańskim i portugalskim. O opublikowanej w języku polskim książce pt. „Zabili nawet dzieci. Historia rodziny Ulmów, męczenników, którzy pomagali Żydom” mówi ks. Paweł Rytel – Andrianik, POSŁUCHAJ!