"Wolni z Wolnymi" - Lublin solidarny z Ukrainą

2022-03-28 13:34 Anna Opasiak
Wolni z Wolnymi - Lublin solidarny z Ukrainą
Autor: Centrum Wolontariatu w Lublinie

Przyszli, by wspierać Ukrainę. Lublin spotkał się na charytatywnym koncercie "Wolni z Wolnymi".

Koncert "Wolni z Wolnymi" odbył się z inicjatywy lubelskiego Centrum Wolontariatu. Wzięli w nim udział muzycy Filharmonii Lubelskiej. Dla Ukrainy zagrali, m.in. Olena Arbuzowa, Tomasz Ritter, Miłosz Bachonko, Anna Komusiński-de Alba oraz Orkiestra Symfoniczna pod batutą Wojciecha Rodka.

Odbiorców nie brakowało. Jak mówią - na spotkanie przyszli z kilku powodów.

- Lubię muzykę i cenię solidarnościowe akcje. Po prostu trzeba pomagać - mówi małżeństwo, które przyszło do Filharmonii Lubelskiej. - Ja dodatkowo mam związki z Ukrainą, bo miałam ukraińskich przodków - dodaje pani Maria.

Na koncert przybyli też stali bywalcy spotkań z muzyką poważną.

- Jesteśmy tu w geście solidarności z Ukrainą. Dla muzyki również, ale tym razem przede wszystkim dla Ukrainy. Mieliśmy też okazję rozmawiać z uchodźcami. Stracili wszystko, teraz nie mają przy sobie bliskich. Taki gest solidarności jest po prostu potrzebny - wyjaśnia pan Cezary.

Podczas koncertu udało się zebrać w sumie blisko 10 tysięcy zł. Kwota uzupełni budżet Centrum Wolontariatu wydawany na wsparcie ukraińskich uchodźców.

- Obecnie utrzymujemy 12 domów pomocy ukraińskim uchodźcom, a codziennie pojawiają się następne zadania. Teraz otrzymałem prośbę o to, by przyjąć rodziny doświadczone AIDS. To też są uchodźcy i im też trzeba pomóc - mówi inicjator koncertu, ks. Mieczysław Puzewicz.

Duchowny podziękował też Filharmonii Lubelskiej za wsparcie inicjatywy.

- W czasach trudnych muzyka o głębokim przesłaniu jest bardzo ważna, bo daje ukojenie. W przypadku organizacji tego koncertu byliśmy jednomyślni. Z dyrekcją: Wojciechem Rodkiem i Zuzanną Dziedzic porozumieliśmy się w ciągu trzech minut - dodaje ks. Puzewicz.

Zebrane podczas koncertu środki pójdą na pomoc ukraińskim uchodźcom. Inicjatywy można też wspierać w innej formie. Informacje o wpłatach są dostępne na facebookowych profilach Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia Solidarności Globalnej w Lublinie.