Wolontariusze Caritas Archidiecezji Lubelskiej świętowali III Dzień Dobra [AUDIO]

2024-04-15 7:22

Setki mieszkańców Lublina wraz z wolontariuszami i pracownikami Caritas Archidiecezji Lubelskiej świętowało, przy Centrum Spotkania Kultur, ogólnopolski Dzień Dobra. Tegoroczne wydarzenie stanowiło jednocześnie zakończenie Tygodnia Miłosierdzia, który rozpoczął się Niedzielą Miłosierdzia.

Seniorzy, młodzi, dzieci – przyjaciele, a także całe rodziny spotkali się w sobotnie popołudnie, aby podziękować wolontariuszom Caritas Archidiecezji Lubelskiej za ich całoroczną pracę. Piknik był okazją do pokazania wielości sposobów i przestrzeni pomocy świadczonej potrzebującym, a także do wspólnej celebracji przesłania, że „dobra jest więcej”. W czasie minionego tygodnia wolontariusze Caritas zorganizowali pikniki, festyny, warsztaty, pokazy, biegi, koncerty, kiermasze i wiele innych atrakcji, a wielki finał pod hasłem „obDARowani” odbył się na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Dzień Dobra to wydarzenie dedykowane przede wszystkim wszystkim tym, którzy niosą pomoc chorym i potrzebującym podopiecznym Caritas w sposób bezinteresowny i charytatywny. Wśród uczestnik ów nie zabrakło także osób, które na co dzień korzystają z wsparcia Caritas.

- Wolontariat jest dla mnie pomaganiem drugiemu człowiekowi, jest niesieniem szczęścia dla drugiego człowieka, a zarazem radością dla mnie, że mogę komuś pomóc w życiu – mówi Agnieszka, 22-letnia wolontariuszka CAL.

Dla każdego z uczestników, bez względu na wiek i stan zdrowia czekało wiele atrakcji: animacje dla dzieci, wata cukrowa, malowanie twarzy, popcorn, bańki mydlane, dmuchany zamek, loteria fantowa, fotobudka, food truck, występy podopiecznych ze szkolnych kół Caritas, konferencja Moniki i Marcina Gomułków „Początek Wieczności”, a na koniec wszyscy mogli uczestniczyć w koncercie zespołu Siewcy Lednicy.

W całej Polsce blisko 90 tysięcy wolontariuszy Caritas. W Caritas Archidiecezji Lubelskiej działa blisko 3 tys. wolontariuszy.

- Wolontariat jest dawaniem dobra, tworzeniem radości i pomoc ludziom. Bardzo się cieszę, że mam tę moc i mogę pomagać innym ludziom- dodaje Margarita, 17-letnia uczennica lubelskiego Biskupiaka , która jest wolontariuszką od trzech lat.

Placówki CAL nieustannie oferują pomoc potrzebującym – Warsztat Terapii Zajęciowej w Chełmie wspiera 60 osób z niepełnosprawnościami w usamodzielnianiu się i zdobywaniu kompetencji zawodowych, ok. 60 pacjentów dziennie korzysta z rehabilitacji w Centrum Charytatywnym Caritas w Krasnymstawie, a 26 dzieci – ze Świetlicy Środowiskowej.

Plac Teatralny przy Centrum Spotkania Kultur zapełniony był od wolontariuszy, którzy do Lublina zjechali z całej Archidiecezji. Swoją obecnością i zaangażowaniem pokazali innym uczestnikom jak dużo dobra dzieje się na co dzień i jak wiele osób zaangażowanych jest w ideę Caritas – bezinteresownej miłości bliźniego.

Z wolontariuszami Caritas rozmawiała Małgorzata Oroń – POSŁUCHAJ!

Wolontariusze Caritas o swoim coidziennym zaangażowaniu w niesieniu pomocy potrzebującym