Wyremontowane piwnice Centrum Kultury nową przestrzenią dla sztuki w Lublinie

2024-02-23 12:42
Multimedialna pracownia w piwnicach Centrum Kultury w Lublinie
Autor: ZS Multimedialna pracownia w piwnicach Centrum Kultury w Lublinie

Będą areną wydarzeń artystycznych i multimedialnych. Po dwóch latach remontu w zabytkowych piwnicach dawnego klasztoru udało się stworzyć kilka sal i przestrzeni dla sztuki, muzyki, filmu oraz ludzkiej wyobraźni.

W piwnicach Centrum Kultury przy ul. Peowiaków w Lublinie powstały nowe przestrzenie do prowadzenia działalności kulturalnej. Dzięki kompleksowej przebudowie zabytkowego podziemia zrealizowano przy wsparciu funduszy europejskich udało się stworzyć studia multimedialne, nagraniowe i realizacyjne, pracownie z rożnych dziedzin sztuki, a także salę widowiskową.

Lubelska kultura otrzymała kolejne nowe przestrzenie do prowadzenia działalności animacyjnej, lubelscy artyści – pracownie twórcze o wysokim standardzie, a mieszkanki i mieszkańcy wyjątkowe miejsce, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Było to możliwe dzięki realizacji europejskiego projektu z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego. Stworzyliśmy lepsze warunki dla kultury w mieście, ale też pełniej wykorzystaliśmy istniejący potencjał. Zakończona inwestycja pozwoli na rozszerzenie i wzbogacenie oferty prężnie działającej miejskiej instytucji, co jest istotne w kontekście prac nad aplikacją finałową do konkursu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Inwestycja polegała na przebudowie piwnic wpisanego do rejestru zabytków klasztoru powizytkowskiego, ich adaptacji do prowadzenia działalności kulturalnej oraz dostosowania do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. W wyniku prac budowlanych, w podziemiach powstały nowe pomieszczenia i pracownie o łącznej powierzchni użytkowej 867 m2. W piwnicach Centrum Kultury w Lublinie powstały nowe studia multimedialne, nagraniowe i realizacyjne, laboratoria rzeźby, scenografii, grafiki, malarstwa i rysunku, atelier filmu, animacji, fotografii, zaplecza techniczne, a także widowiskowa przestrzeń artystyczno-społeczna o pow. 200 m2, która stanie się miejscem koncertów, spektakli i spotkań.

Prace zrealizowano w ramach projektu „Udostępnienie nowych powierzchni do prowadzenia działalności kulturalnej w piwnicach klasztoru powizytkowskiego w Lublinie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Wartość zadania wyniosła niemal 7,7 mln zł, z czego wysokość dofinansowania to blisko 2,3 mln zł. Dodatkowe dofinansowanie z budżetu państwa wyniosło 264 tys. zł.

źródło: Miasto Lublin