Wystawa archiwalnych pocztówek lubelskich w galerii Teatru NN

2024-01-18 12:42
Plakat wystawy archiwalnych pocztówek lubelskich
Autor: Teatr NN Plakat wystawy archiwalnych pocztówek lubelskich

Pokazuje historyczne centrum i budowle, których już nie ma. Wystawa archiwalnych pocztówek przybliża dawny Lublin i rozwijające się miasto z początku XX wieku. Kolekcja zatytułowana jest „Ściskam Ciebie i całuję…" i pochodzi ze zbiorów Małgorzaty Bieleckiej-Hołdy.

W 2022 roku do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN" dzięki uprzejmości Małgorzaty Bieleckiej-Hołdy trafiła kolekcja ponad 300 lubelskich pocztówek. Wystawa będzie doskonałą okazją do zapoznania się ze zbiorami.

- Doskonałym źródłem ikonograficznym przedstawiającym najstarsze widoki Lublina są kartki pocztowe. W Lublinie zostały upowszechnione pod koniec XIX wieku wraz z ożywieniem się ruchu turystycznego w mieście – po uruchomieniu linii kolejowej łączącej Lublin z Warszawą i Kowlem. W 2022 roku do Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN" dzięki uprzejmości Małgorzaty Bieleckiej-Hołdy trafiła kolekcja ponad 300 lubelskich pocztówek. Wśród nich znajdziemy kartki pocztowe wydane na początku XX w. przez czołowe lubelskie księgarnie, domy wydawnicze i stowarzyszenia; pocztówki drukowane w czasach okupacji rosyjskiej i austriackiej; karty z fotografiami Jana Bułhaka; propagandowe pocztówki z czasu drugiej wojny światowej oraz powojenne reprodukcje zdjęć E. Falkowskiego. Zapoznanie się z tymi wyjątkowymi materiałami ikonograficznymi, to doskonała okazja do tego, aby poznać dawny Lublin – rozwijające się miasto z początku XX wieku. To także wyjątkowa okazja do poznania dawnych mieszkańców Lublina. „Ściskam Ciebie i całuję…" – możemy przeczytać na rewersie jednej z pocztówek. A co więcej? Tego dowiemy się podczas wystawy - zaprasza Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 18 stycznia 2024 r. o godzinie 18:00 w galerii Teatru NN.

Wystawa będzie dostępna do końca lutego. Zwiedzanie ekspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00.

W soboty po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 81 532 58 67 lub email: teatrnn@tnn.lublin.pl

Wstęp wolny.

Realizacja wystawy: Marcin Fedorowicz, Patryk Pawłowski / Pracownia Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie.

Kurator wystawy: Patryk Pawłowski.

źródło: Teatr NN