Wystawa "Miasto wyobraźni. Lubelska literatura dla dzieci i młodzieży"

2023-04-12 11:31
Plakat wystawy
Autor: Muzeum Czechowicza w Lublinie Plakat wystawy

Są tu teksty dedykowane młodym czytelnikom. Współautorami ekspozycji są uczniowie pięciu lubelskich szkół, którzy w swoich pracach, podjęli dialog z utworami literackimi najwybitniejszych lubelskich pisarzy. Wystawa przybliża między innymi twórczość Józefa Czechowicza piszącego o Myszce Miki.

„Miasto wyobraźni. Lubelska literatura dla dzieci i młodzieży” to wystawa przygotowana przez uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Występują oni na niej w kilku rolach: przede wszystkim jako współkuratorzy, autorzy prezentowanych na ekspozycji prac, ale także jako czytelnicy, którzy weryfikują aktualność utworów literackich oraz wskazują w nich elementy ważne z punktu widzenia dzisiejszej wrażliwości.

Literatura dla dzieci i młodzieży jest szczególną formą twórczości, tak jak szczególna i wymagająca jest grupa adresatów. Do jej odbioru niezbędna jest wyobraźnia, która pomaga ujrzeć rzeczywistość w zaskakujących kształtach, poddaną fantastycznym transformacjom oraz odmienny świat, gdzie obowiązują inne prawa i wartości.

Z Lublina wywodzi się wiele autorek oraz autorów, którzy kierowali swoją twórczość do młodych czytelników. Utwory Franciszki Arnsztajnowej, Józefa Czechowicza, Janiny Porazińskiej, Anny Kamieńskiej oraz Julii Hartwig składają się na obszerny i zróżnicowany zbiór tekstów. Utwory te wciąż zapraszają czytelników do dialogu, a jednocześnie namawiają, by spojrzeli na rzeczywistość w inny, niekonwencjonalny sposób. Wydaje się, że jest w tym znaczna zasługa wielokulturowej atmosfery naszego miasta, w którym ukształtował się niepowtarzalny sposób odczuwania oraz przedstawiania rzeczywistości. Bywa on zresztą widoczny również w twórczości najnowszych autorek i autorów.

Wystawę "Miasto wyobraźni. Lubelska literatura dla dzieci i młodzieży" można oglądać w Muzeum Czechowicza, przy ul. Złotej w Lublinie. Ekspozycja będzie dostępna do 1 czerwca. Szczegóły dotyczące warsztatów i spotkań są na stronie muzeum.

źródło: Muzeum Czechowicza w Lublinie