Wystawa o ks. Franciszku Blachnickim na KUL

2023-03-27 14:03
Wystawa o ks. Franciszku Blachnickim na KUL
Autor: ZS Wystawa "Franciszek Blachnicki" przed Kościołem Akademickim KUL

Pokazuje historię życia i działalności księdza Franciszka Blachnickiego w Lublinie i Polsce. Na placu przed Kościołem Akademickim KUL stanęła wystawa dotycząca kapłana, wykładowcy i twórcy Ruchu Światło - Życie. Ekspozycję można oglądać do 21 kwietnia.

Historia życia i działalność ks. Franciszka Blachnickiego jest tematem nowej wystawy KUL, którą od 27 marca można oglądać na placu przed Kościołem Akademickim KUL.

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki jest jedną z postaci, które obok św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego wywarły największy wpływ na polski Kościół w okresie komunizmu. Twórca Ruchu Światło-Życie,  którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1995 roku, był  również naukowcem i wykładowcą KUL. Obszar jego pracy naukowej obejmował zagadnienia pedagogiki chrześcijańskiej, katechetyki, teologii pastoralnej i liturgiki. Współtworzył Instytut Teologii Pastoralnej KUL, a przy nim Lubelski Zespół Liturgistów oraz Instytut Formacji Pastoralno-Liturgicznej. Jego osobiste doświadczenie żywej wiary i pogłębione studia teologiczne dały podwaliny Ruchu Światło-Życie, który jako ruch posoborowej odnowy Kościoła funkcjonuje dziś na wszystkich kontynentach. Doktorat uzyskał w 1965 r., ukończona w 1973 r. habilitacja z teologii pastoralnej nie została zatwierdzona przez władze komunistyczne.

Instytut Pamięci Narodowej ogłosił, że śmierć ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski odnosząc się do tej informacji podkreślił, że potwierdzenie w śledztwie, że ks. Blachnicki, został zamordowany poprzez otrucie, to bardzo ważny fakt dla procesu beatyfikacyjnego prowadzonego w jego sprawie. – Postępowanie śledczych wykazało, że ks. Blachnicki był ofiarą systemu komunistycznego. Jego inicjatywy formacyjne, m.in. Ruch Światło-Życie, były niewygodne dla reżimowych władz, ponieważ kształtowały młodzież w duchu wolności, poszanowania praw człowieka i chrześcijańskiego systemu wartości – mówił rektor KUL.

Na kilku tablicach przed Kościołem Akademickim KUL zobaczymy unikatowe zdjęcia, dokumenty i opisy związane z założycielem Ruchu Światło - Życie.

Wystawa "Franciszek Blachnicki" została przygotowana we współpracy KUL i Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Można ją oglądać przed Kościołem Akademickim do 21 kwietnia. Wystawie towarzyszy  okolicznościowa publikacja Grażyny Wilczyńskiej, która jest autorką wystawy i napisała wiele publikacji i opracowań dotyczących Ruchu Światło - Życie i ks. Franciszka Blachnickiego, przez długi czas współpracowała też z kapłanem.

Poza Lublinem wystawa będzie prezentowana również w Krościenku nad Dunajcem, gdzie ksiądz Franciszek Blachnicki prowadził działalność oazową oraz został pochowany.