X Zjazd Zbyszków w Lublinie

2023-03-15 14:11
Zjazd Zbyszków w Lublinie - plakat wydarzenia
Autor: mat. organizatora Zjazd Zbyszków w Lublinie - plakat wydarzenia

To jedyne takie wydarzenie w Polsce. Zjazd Zbyszków od wielu lat jednoczy panów noszących imię jednego z walecznych bohaterów "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza. W programie jubileuszowego zjazdu nie zabraknie występów artystycznych i spotkań ze znanymi Zbigniewami.

Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Zbigniew Jurkowski, lubelski radny. W pierwszych edycjach głównym bohaterem zajazdu był aktor Zbigniew Kalenik, którego widzowie pamiętają z filmu „Krzyżacy”, gdzie odtwarzał rolę Zbyszka z Bogdańca. Postać Zbyszka Z Bogdańca była inspiracją do powstania Zjazdu Zbyszków w Lublinie. To właśnie ta postać jest swoistym patronem naszych zjazdów - tłumaczy Zbigniew Jurkowski. 

Zbigniew Jurkowski mówi, że swoje imię zawdzięcza właśnie bohaterowi powieści Sienkiewicza. – Mama była zachwycona tą postacią. O Zbyszku z Bogdańca zawsze mówiła, że to prawy człowiek i takiego chciała mieć syna – mówi pomysłodawca Zjazdu Zbyszków.

X Zjazd Zbyszków odbędzie się 16 marca o  godz. 15.30 -  czwartek w Trybunale Koronnym w Lublinie. Biletem wstępu jest upominek dla dzieci. Słodycze, zabawki czy książki trafią potem do Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej przy ulicy Pogodnej w Lublinie.

Uczestnicy będą mogli  jak co roku  liczyć na kawałek okolicznościowego tortu. Zaplanowano też kilka prelekcji m.in. wspomnienie o Zbigniewie Brzezińskim, Zbigniew Religa wspomnienia Syna, Zbigniew Ungeheuer – Polak Węgier dwa Bratanki, Zbigniew Roth wiersz autorski.

- Pomoc dzieciom to jedna z głównych idei, jaka przyświecała mi, kiedy zaczynałem organizować Zjazdy. Kolejną jest promocja Lublina - mówi organizator wydarzenia, Zbigniew Jurkowski.

W Zjeździe Zbyszków bierze co roku udział ponad sto osób o imieniu Zbyszek.