Zadbają o bezpieczny dojazd i powrót z ferii dla uczniów szkół

2024-01-23 11:58
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pexels Zdjęcie ilustracyjne

Inspekcja Transportu Drogowego na Lubelszczyźnie w piątek 26 stycznia rusza z akcją "Bezpieczny autokar". To w związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi.

Sprawdzą uprawnienia kierowcy i jego trzeźwość. Pod lupę wezmą też autokar, skontrolują czy nie wycieka olej lub płyn hamulcowy i zajrzą pod maskę. Wszystko po to, by dzieci i młodzież mogli bezpiecznie wyruszyć na wypoczynek i z niego powrócić.​ Inspekcja Transportu Drogowego na Lubelszczyźnie w piątek rusza z intensywnymi kontrolami autokarów. To w związku z rozpoczynającymi się w ten weekend feriami zimowymi w województwie lubelskim.

- Działania obejmą kontrole pojazdów, którymi dzieci i młodzież pojadą na dalszy wypoczynek. Także będziemy starali się kontrolować te autobusy, którymi uczniowie będą podróżowali do atrakcji turystycznych, wyjazdy do kina czy basen bądź półkolonie - mówi Paweł Gruszka z lubelskiego oddziału ITD. - W trakcie kontroli oprócz stanu technicznego sprawdzamy też uprawnienia przewoźnika, kierowcy, stan psychofizyczny kierowcy. To elementy, które są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego i przewożonych pasażerów - dodaje Paweł Gruszka.

Inspekcja w województwie lubelskim od roku podczas kontroli korzysta z mobilnej stacji diagnostycznej. Co jest na jej wyposażeniu? - Jest zabudowane urządzenie rolkowe do sprawdzania siły hamowania, szarpak do sprawdzenia ewentualnych luzów w zawieszeniu oraz podnośnik by móc na leżance sprawdzić podwozie autobusu - mówi inspektor z ITD w Lublinie. ITD prowadzi kontrole po zgłoszeniu wyjazdu od rodziców wyjeżdżających dzieci lub po informacji od organizatora a także w punktach kontrolnych przy siedzibach ITD w Lubelskiem. - Pod siedzibami czyli w Lublinie, Zamościu i Międzyrzecu Podlaskim w dni robocze od 7 do 10 tworzymy punkty kontroli autobusów - informuje Gruszka.

Inspektorzy proszą o jak najwcześniejsze zgłaszanie potrzeby kontroli autokaru. Ułatwi to zaplanowanie pracy ITD. Akcja "Bezpieczny autokar" ruszy w Lubelskiem w piątek 26 stycznia po południu i potrwa przez dwa tygodnie ferii zimowych w tym województwie.

"W dniach 27 stycznia  – 11 lutego 2024 r. uczniowie szkół z Lubelszczyzny będą korzystać z ferii zimowych.

Celem zapewnienia bezpiecznego przewozu dzieci i młodzieży tut. Inspektorat uprzejmie informuje, że w miarę posiadanych możliwości dołoży wszelkich starań, aby zintensyfikować kontrole autokarów turystycznych wyjeżdżających i przyjeżdżających do naszego województwa.

Wyznaczone zostają 3 stałe punkty kontrolne czynne od 26 stycznia do 09 lutego 2024 r. (od poniedziałku do piątku):

Lublin ul. Diamentowa 2 – parking przy galerii Mega – Meble (godz. 7:00 – 10:00) – tel. 81 740 69 71;Zamość ul. Szczebrzeska 21 – parking przy hurtowni spożywczej Mars (godz. 07:00 – 10:00) – tel. +48 720 816 129Międzyrzec Podlaski, ul. Radzyńska 11 (godz. 7:00 – 10:00) – tel. +48 533 697 278

Zakres kontroli będzie obejmował sprawdzenie m.in.:

wymaganych uprawnień kierowcy i przewoźnika,stanu technicznego autobusów oraz ich obowiązkowego wyposażenia,czasu pracy kierowcy,trzeźwości kierowcy.Każdy pojazd podstawiony na wyznaczony punkt zostanie objęty kontrolą.

Poza wskazanymi stałymi punktami kontrolnym a także w weekendy, w ramach posiadanych możliwości, kontrole będą wykonywane w miejscach zgłoszenia odjazdów autokarów turystycznych oraz w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Zainteresowani przeprowadzeniem takiej kontroli powinni, ze stosownym wyprzedzeniem, zgłaszać wyjazdy m.in. telefoniczne pod numerem 81 740 69 71 – najpóźniej na 48 godz. przed planowanym wyjazdem." - czytamy na stronie lubelskiego oddziału ITD witd.lublin.pl