Zaduszki z Prusem - spacer po cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie

2023-11-03 9:28
Cmentarz przy ulicy Lipowej w Lublinie
Autor: mat. organizatora Cmentarz przy ulicy Lipowej w Lublinie

Podążając śladami Bolesława Prusa, będzie można wspominać osoby pochowane na najstarszym lubelskim cmentarzu, związane z pisarzem rodzinnie, towarzysko i literacko.

Jak co roku, zapraszamy na zaduszkowy spacer po cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie. Podążając śladami Bolesława Prusa będziemy wspominać spoczywające w tym miejscu osoby, związane z pisarzem rodzinnie, towarzysko i literacko - zapraszają organizatorzy spaceru.

Po cmentarzu oprowadzi Marcin Fedorowicz związany z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”, autor „Przewodnika po Lublinie Bolesława Prusa”. 

- Podczas spaceru przypominać będziemy związki Prusa z Lubelszczyzną. Prus, jeszcze jako Aleksander Głowacki, spędzał swoje dzieciństwo w Lublinie i to było trzecie po Warszawie i Nałęczowie najważniejsze miasto w życiu pisarza – mówi Marcin Fedorowicz.

Podczas spaceru odbędzie się również zbiórka pieniędzy na odnowienie zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ulicy Lipowej. Zbiórka tradycyjnie organizowana jest we współpracy ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Lublina. W ten sposób spacer wpisuje się w coroczną kwestę na cmentarzu przy ulicy Lipowej i działania mające na celu ochronę najstarszych, dziewiętnastowiecznych nagrobków.

Spacer odbędzie się 4 listopada (sobota), początek o godz. 11:00. Spotkanie rozpocznie się przed głównym wejściem na cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Lipowej (skwer Władysława Bartoszewskiego).