Zagatkowe odkrycia w dawnej świątyni Bernardynów w Lublinie

2023-03-29 14:57
Remont kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie
Autor: ZS Remont kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie

Pochodzą z XIV wieku lub są jeszcze starsze. W czasie remontu kościoła przy ulicy Bernardyńskiej odkryto zagadkowe mury i krypty. W kościele i dawnym klasztorze od roku trwa termomodernizacja, ostatnie pracy przyniosły zaskakujące fakty.

 - Okazało się, że cały kościół to jedne wielkie piwnice, grobowe piwnice, krypty, które sięgają najdawniejszych czasów przedbernardyńskich. Przy zdejmowaniu płytek, podłogi w zakrystii ukazała się budowla, szczątki budowli, jakieś fundamenty z XIII lub XIV wieku. Ciągle szukamy odpowiednika czasowego. Teraz prace zostały trochę wstrzymane, czekamy żeby fachowcy orzekli dokładnie co to może być i z jakiego okresu pochodzi,  dopiero wtedy to zostanie zabezpieczone - mówi ksiądz Cezary Kowalski, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.

W świątyni i dawnym klasztorze Bernardynów, oprócz ekip remontowych, pracują jeszcze konserwatorzy zabytków i archeolodzy. Eksperci po ustaleniu znaczenia poszczególnych odkryć, chcą je zabezpieczyć i udostępnić turystom. Prace mogą potrwać do końca tego roku.

W zabytkowym kościele p.w. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie znajduje się między innymi zabytkowy obraz, ołtarz i relikwiarz św. Walentego. Relikwie świętego Walentego sprowadzili do Lublina ojcowie bernardyni, którzy w XV wieku założyli klasztor w miejscu dzisiejszego kościoła Nawrócenia św. Pawła.

Prace remontowe w kościele przy ulicy Bernardyńskiej trwają już od 5 lat, od roku 2022 wkroczyły w najbardziej intensywny etap.

- W ramach całego projektu zrobione będzie ogrzewanie podłogowe, docieplony strych kościoła i budynku klasztornego, będzie także wymiana wszystkich okien w kościele, tych dużych i tych małych. Z termomodernizacją wiąże się również wymiana drzwi wejściowych, zmieniona będzie posadzka, zmieni się też wnętrze świątyni, prezbiterium dawniej było kolorowe i te kolory powrócą do kościoła - mówi ksiądz Cezary Kowalski, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.

W związku z pracami w świątyni, od wiosny 2022 roku Msze święte są sprawowane w bocznej kaplicy św. Józefa, która może pomieścić około 100 osób.