Zaplanuj trasę i przygotuj auto czyli moto-porady na ferie

2024-01-25 9:46
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pexels Zdjęcie ilustracyjne

​Spakowane narty, buty i gogle, do tego odzież termiczna, ulubiona książka na wieczór lub gry planszowe i można ruszać z rodziną na zimowisko?

Nie tak prędko - do zimowego wyjazdu​ warto a nawet trzeba przygotować cztery kółka i tego, który siądzie za kierownicą. - Wszystko zaczyna się co najmniej dzień wcześniej przed smartfonem lub laptopem. Zaplanujmy dobrze trasę, tak by nic nas nie zaskoczyło. Studiujemy mapę, sprawdzamy sobie trasę. Drogi mogą się zmieniać, mogą być też jakieś remonty. Warto zapamiętać sobie większe miasta po drodze. To przyda się w sytuacji gdy nawigacja w telefonie przestanie działać - przypomina ekspert motoryzacyjny Maciej Kulka.

Warto też skontrolować czy nasz samochód jest sprawny. - Co jakiś czas możemy słyszeć o bezpłatnej możliwości kontrolowaniu stanu technicznego. Jeśli robią Państwo regularnie badania kontrolne w jedne stacji, to myślę, że diagnosta wam nie odmówi żeby bezpłatnie sprawdzić auto, ustawienie świateł i inne parametry - dodaje. Tak jak do zjeżdżania na nartach i czy pieszych wędrówek niezbędne są dobre buty tak samochód powinien mieć opony, które poradzą sobie z zimową nawierzchnią. - To jest istotne szczególnie w tak zmiennych warunkach atmosferycznych. Może się okazać, że opona która wydaje się doskonała, ma super bieżnik ale ze względu na wiek nie będzie spełniała swoich właściwości - radzi Maciej Kulka.

Przed dłuższą trasą obowiązuje zasada - do pełna. Chodzi nie tylko o zbiornik paliwa ale też płyn do spryskiwaczy i baterię w telefonie. - Dolewamy płyn do spryskiwaczy a jeśli trzeba wymieniamy pióra wycieraczek. Inwestycja 100-150 złotych poprawi nasze bezpieczeństwo. Ładujemy telefon i zabieramy ładowarkę do samochodu. Pamiętajmy też, żeby w długą podróż jechać zatankowanym pojazdem - dodaje ekspert motoryzacyjny.

Przy długiej trasie warto też robić sobie kilku lub kilkunastominutowe przerwy. Przed uczniami w Lubelskiem już lada moment kilkanaście dni przerwy od nauki. Ferie zaczynają się 29 stycznia.