Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej

2023-07-21 12:36
Żniwowanie w lubelskim skansenie
Autor: mat. organizatora Żniwowanie w lubelskim skansenie

Podczas specjalnego wydarzenia w lubelskim skansenie będzie można zobaczyć jak wyglądało koszenie zboża, wiązanie snopków czy młócenie cepem. Uczestnicy poznają nie tylko dawne prace podczas żniw ale i rytuały które towarzyszyły w tym czasie chłopom.

W niedzielę, 23 lipca w Muzeum Wsi Lubelskiej o godzinie 11.00 rozpocznie się „Żniwowanie”. Miejscem wydarzenia będzie pole pomiędzy Zagrodą z Urzędowa a Wiatrakiem z Zygmuntowa, gdzie goście skansenu będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądało żęcie i koszenie zboża, skręcanie powróseł czy wiązanie snopków. Tego dnia będzie można także wejść do wnętrza wiatraka i wysłuchać opowieści o tym, jak prowadzony był tam przemiał zboża na mąkę. Dodatkowo w stodole z Urzędowa odbędzie się pokaz młocki.

Program:

11.00 - 14.00  - pole pomiędzy Wiatrakiem z Zygmuntowa a Zagrodą z Urzędowa: pokaz żęcia sierpem, pokaz koszenia kosą, odpoczynek i posiłek żniwiarzy.

11.00 - 14.00 -  opowieści o robieniu mąki i zwiedzanie młyna  - Wiatrak z Zygmuntowa.

12.00 - 13.30 -  pokaz młócenia cepem - stodoła Zagrody z Urzędowa.

Po wydarzeniu, o godz. 15.00, w Kościele z Matczyna (sektor Miasteczko) zostanie odprawiona Msza Święta.  Chętni do uczestnictwa we Mszy proszeni są o przybycie do muzeum 15 minut przed jej rozpoczęciem. Wierni zostaną odprowadzeni z muzealnej recepcji do świątyni przez pracownika lubelskiego skansenu.

Szczegóły na stronie Muzeum Wsi Lubelskiej: skansen.lublin.pl