ZUS zachęca do wnioskowania o 500 plus przez mZUS

2023-02-10 7:17
Gertruda Uścińska, rodzina, 500 plus
Autor: ART SERVICE, SHUTTERSTOCK Gertruda Uścińska, rodzina, 500 plus

Tylko kilka minut trwa złożenie wniosku o świadczenie z programu 500 plus za pomocą aplikacji mZUS. Rodzice i opiekunowie złożyli już około 1,5 mln wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy, co objęło blisko 2,4 mln dzieci.

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Realizacja tego kluczowego dla rodzin programu przebiega bez zakłóceń. Według najnowszych danych rodzice i opiekunowie złożyli dotąd około 1,5 mln wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy, co objęło blisko 2,4 mln dzieci. ZUS przyznał już świadczenia na 1,4 mln dzieci. To bardzo duże ułatwienie dla rodziców i opiekunów. Mogą oni starać się o środki przez całą dobę. Nie muszą zwracać uwagi na godziny otwarcia i zamknięcia urzędów - informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną - poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem.