Bądź Widoczny. Akcja strażaków z Warmii i Mazur.

2020-02-07 17:06
Bądź Widoczny
Autor: Patrycja Nowicka

#Bądź Widoczny Challlenge – to akcja jaką zapoczątkowali i promują Ochotnicy ze Straży Pożarnej w Bartągu. Pomysł na poprawę bezpieczeństwa lokalnej społeczności poprzez rozdawanie odblasków przerodził się w ogólnopolską akcję.

Projekt ma na celu poprawę widoczności przejść dla pieszych w miejscach, w których nie są one oświetlone i propagowanie noszenia odblasków. Ochotnicy na znakach i własnoręcznie wykonanych drewnianych stojakach umieszczają odblaski, które mogą ze sobą zabrać mijający je przechodnie. Od początku akcji już kilkaset odblasków znalazło nowych właścicieli. - Na początku odblaski miały na celu informowanie i pokazywanie kierowcom ze w tym miejscu jest przejście dla pieszych, natomiast przerodziło się to w zabieranie tych opasek i umieszczanie na własnej garderobie. Dodaje Marcin Jasiuczenia członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartągu. Strażacy promują akcje w internecie. Ochotnicy nagrali także własnym nakładem klip obrazujący całą akcję zachęcając innych do udziału. Do bartąskiej jednostki zgłasza się coraz więcej stowarzyszeń, instytucji i organizacji z całego kraju chcących także zaangażować się w projekt i prowadzić działania na swoim terenie.

Noszenie odblasku zwiększa widoczność pieszego na drodze o około 150 metrów. To sprawia że kierowca prowadzący pojazd ma więcej czasu na reakcje i podjęcie odpowiednich czynności. PN

Marcin Jasiuczenia członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartągu