Cicha bohaterka " Solidarnośći"

2021-10-25 14:37
Tablica upamiętniająca Grażynę Langowską w UW w Olsztynie.
Autor: Marcin Szydłowski

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyły się uroczystości upamiętniające Grażynę Langowską. Pedagog, posłankę, działaczkę „Solidarności” na Warmii i Mazurach. W wydarzeniu wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński.

Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia tablicy upamiętniającej Grażynę Langowską i nadania jej imienia jednej z sal Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

- Mama nie szukała rozgłosu, ale była bardzo aktywna, jako działaczka społeczna i jako wychowawca młodzieży – mówiła córka Grażyny Langowskiej – Helena Kremarska. - Była pedagogiem, wychowawcą i potrafiła wpływać na rozwój ludzi i ich postawy - dodaje. 

- Grażyna Langowska działała i żyła w trudnym okresie przełomu i tworzenia się wolnej Polski, uczyła języka polskiego, a to właśnie w języku polskim były zakotwiczone nasze wartości i nasza wola trwania w bardzo trudnych czasach – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

-Była osobą, która potrafiła wpływać na innych, nawet tych którzy stali w różnych hierarchiach politycznych wyżej niż ona, stawiać na baczność. Miała w sobie taką siłę, taką zdolność i miała w sobie taką głęboką uczciwość, która nakazywała jej przede wszystkim domagać się jasnego stawiania spraw” - mówił Prezes PiS wicepremier Jarosław Kaczyński.

W Olsztynie upamiętniono Grażynę Langowską.
Autor: Marcin Szydłowski

Po raz pierwszy została przyznana Nagroda im. Grażyny Langowskiej dla nauczycieli, wychowawców i instytucji działających w duchu patriotycznym i wychowujących kolejne pokolenia młodzieży.

Grażyna Langowska była nauczycielką języka polskiego w olsztyńskich szkołach. Współtworzyła Solidarność na Warmii i Mazurach. W stanie wojennym została aresztowana i skazana na półtora roku więzienia. Później wyrok zmieniono, a ostatecznie na mocy amnestii w lipcu 1983 roku kara została darowana. Dwukrotnie zasiadała w Sejmie. Zmarła w 2009 roku. Miała 63 lata.