Duże zmiany w testach na COVID-19

2022-04-23 10:59
Nowe zasady testowania w kierunku koronawirusa
Autor: pixabay

Od 1 kwietnia 2022 roku nie można już samodzielnie zapisać się na bezpłatny test w kierunku COVID-19 przez internet lub infolinię oraz bezpłatne testowanie w aptekach i mobilnych punktach wymazowych. O zleceniu decyduje lekarz POZ.

- O skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa zdecyduje lekarz, na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na COVID-19 i będzie to szybki test antygenowy.

- Wynik testu jest znany po kilku lub kilkunastu minutach. Test będzie bezpłatny dla pacjenta - tłumaczy Magdalena Mil, rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Test PCR będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne.

- W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem - dodaje rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowe zasady testowania w kierunku koronawirusa
Autor: pixabay

Pozytywny wynik testu, co dalej?

W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie.

Decyzja o długości zwolnienia zależeć będzie od stanu pacjenta, czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 i zagrożenia wystąpienia powikłań. Zalecane jest zwolnienie minimum 7 dni.

Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test PCR przez formularz wypełniany online lub poprzez konsultanta infolinii.

Od 1 kwietnia 2022 roku testy w kierunku koronawirusa nie są finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Listen to "Magdalena Mil NFZ w Olsztynie" on Spreaker.