Jadą na rowerach, by promować historię
JednoŚladami Andersa, to projekt podróżniczy polegający na przejechaniu w sztafecie rowerowej szlaku armii gen. Andersa. Cała sztafeta to łącznie ponad 15 000 km. Podzielona na 14 etapów. Wkrótce w trasę wyruszy Dorota Limontas , instruktorka ZHP z Warmii i Mazur.
Główna trasa liczy ponad 15 tys. km i została podzielona na 14 etapów, które są pokonywane w 6-osobowych zespołach.
Start odbył się 11 listopada 2022 roku w Astanie w Kazachstanie, dalej biegnie przez Azję Środkową, Bliski Wschód i Europę. We Włoszech dzieli się na dwie odnogi. Jedna biegnie do Edynburga, gdzie szlak bojowy zakończyło wielu żołnierzy, w tym legendarny Miś Wojtek. Druga odnoga kończy się w Gdańsku, w obu miastach dnia 8.07.2023 roku odbędzie się wielki finał sztafety.
Dorota Limontas , instruktorka ZHP jest jedyną uczestniczką sztafety z Warmii i Mazur. Weźmie udział w VI etapie, który zaczyna się w Teheranie (4.03.2023 r.) i kończy w Ammanie (24.03.2023 r.).
- Podczas tych trzech tygodni czeka nas ok. 1400 km i liczne spotkania z Polonią i instytucjami polonijnymi, m.in. w ambasadzie RP w Teheranie, Bagdadzie czy w Ammanie - mówi Dorota Limontas.
Projekt "JednoŚladami Andersa" ma na celu głębsze poznanie i upamiętnienie historii żołnierzy oraz cywilów ewakuowanych ze Związku Radzieckiego
- Przejedziemy trasę przemarszu polskich uchodźców oraz spotkamy się z potomkami osób, którym udało się opuścić piekło ZSRR. Przybliżymy polską historię społecznościom spotykanym w drodze. Odwiedzimy miejsca pamięci na szlaku: Polskie cmentarze, byłe polskie szkoły i sierocińce czy miejsca bitew z Monte Cassino na czele. Na wzgórze klasztorne wjedziemy w 78 rocznicę bitwy - mówi Dorota Limontas, instruktorka ZHP.
- Mamy nadzieje, że powrót na szlak Armii Andersa przyczyni się do zwiększenia świadomości historycznej wśród Polaków w kraju. W szczególności wśród młodych ludzi. Jest przykładem żywego i nowoczesnego patriotyzmu. W duchu harcerskiego braterstwa dba o Dziedzictwo i dobre imię Rzeczypospolitej za granicą - dodaje.
Głównym organizatorem Projektu JednoŚladami Andersa" jest Fundacja Światowe Jamboree i Stowarzyszenie Afryka Nowaka, które mają już na swoim koncie podobne projekty chociażby sztafetę rowerową dookoła świata.
Cała sztafeta to łącznie ponad 15 000 km. Podzielona na 14 etapów, które są pokonywane w 6-osobowych zespołach.
Listen to ""JednoŚladami Andersa" - harcerska sztafeta rowerowa" on Spreaker.