Markowicz zaprasza do stołu- z Kopernikiem

2022-11-04 12:27
Markowicz-Kopernikowi
Autor: Patrycja Nowicka

W przyszłym roku obchodzić będziemy 550 rocznice urodzin największego polskiego astronoma, ale na olsztyńskim zamku świętowanie tego jubileuszu rozpocznie się już w najbliższy wtorek.

Przed nami wernisaż wystawy Markowicz-Kopernikowi „Stół Kopernikowski” , autorka Agnieszka Markowicz zaprasza do wspólnego świętowania kopernikowskiego jubileuszu. Jak mówi artystka ta wystawa to jednocześnie hołd dla geniusza jakim był Kopernik. To on sprawił że centrum wszechświata stało się słońce, a centralnym punktem wystawy będzie wyjątkowy urodzinowy stół – zdradza artystka.

Na wernisażu uczestnicy spotkają rożne style i dziedziny sztuki. Będą mogli przekonać się także jak wielką moc maja słowa, specjalny poetycki tekst na tę okazję przygotowała Elżbieta Mierzyńska, która przedstawi go wraz z Ireną Telesz-Burczyk.

Grafiki, zastawa, meble, fotografie a wszystkie opatrzone symboliką ,która skłania do przemyśleń i jednocześnie dalszych poszukiwań w odkrywaniu zarówno samego siebie jak i twórczości, czy osoby Kopernika. A o tym czemu na wystawie pojawią się krokodyle , czyje nazwiska zobaczyć można na kopernikowskim stole i ile w tym wszystkim miejsca dla samej Warmii – przekonamy się już 8 listopada o godz 17 w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku.

Agnieszka Markowicz Radio Plus Olsztyn
Autor: Patrycja Nowicka

Agnieszka Markowicz – artysta-malarz, ilustrator (ur 1977 na Warmii). Studiowała na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Brała udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych : Polska, Egipt Jordania, Turcja, Litwa, USA.

Laureatka licznych nagród. W 2019 została stypendystka Marszałka Województwa Warmińsko-mazurskiego w dziedzinie sztuk wizualnych. Zdobywczyni tytułu „Talent Roku 2020”. Posiada złotą kartę członkostwa do Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuk Pięknych w Nilu. Na początku roku 2022 otrzymała Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych. Laureatka „Złotej dziesiątki” kobiet sukcesu Warmii i Mazur 2022. Zdobywczyni I miejsca za koszulkę „O Warmio moja miła” w konkursie „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2022” w kategorii „Mikołaj Kopernik Wybrał Warmię”.

Listen to "Markowicz-Kopernikowi" on Spreaker.