Obumarłe i schorowane drzewa do usunięcia

2021-10-19 15:21
Usuwanie drzew
Autor: Urząd Miasta w Olsztynie Usuwanie drzew w Olsztynie

To zawsze niełatwe, ale czasami konieczne decyzje. W najbliższych tygodniach w Olsztynie zostaną usunięte obumarłe i schorowane drzewa.

Zieleń na terenie naszego miasta podlega stałej kontroli i pielęgnacji. Zdarza się jednak, że wszelkie zabiegi są nieskuteczne. Dlatego, aby zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i zrobić miejsce dla nowych, konieczne jest usunięcie takich drzew.

Usunięte zostały już dwa wyschnięte klony przy Galerii Warmińskiej. Drzewa wcześniej miały status pomników przyrody, ale ze względu na ich zły stan i zagrożenie jakie stwarzały zostały go pozbawione.

- Aleję drzew w tym miejscu uzupełnimy pięcioma dębami - informuje miejska ogrodnik, Tekla Żurkowska.

W kolejnych tygodniach usuniętych będzie około ośmiu drzew przy ulicach Kalinowskiego, Szostkiewicza, Wawrzyczka oraz na Nagórkach. Wśród nich są obumarłe jarzębie czy pusta wewnątrz, pochylona w stronę przystanku autobusowego wierzba.

- Do końca lutego następnego roku zaplanowano usunięcie także 11 drzew z Parku Podzamcze - informuje Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. - To m.in. schorowane i uschnięte lipy, klony oraz świerki, które zagrażają osobom spacerującym po terenie parku.

Ponadto obumarłe drzewa w Parku Podzamcze znajdują się na terenach zarządzanych przez Wody Polskie. W 2021 roku ZDZiT dwukrotnie wzywał Wody Polskie do ich usunięcia.

Wszystkie usunięte drzewa zostaną zastąpione nowymi nasadzeniami.

KS/UM w Olsztynie