Olsztyn będzie miał obwodnicę

2013-10-02 12:25
rpol
Autor: brak danych

Do 2020 roku powstanie 12 obwodnic miast, w tym obwodnica Olsztyna. Pieniądze na ten cel rząd przeznaczy z funduszy unijnych.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia, Rada Ministrów uchwaliła listę tras obwodowych. Znalazły się one w załączniku do programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015. Oprócz obwodnicy Olsztyna, powstaną także drogi okalające: Bełchatów, Brodnicę, Górę Kalwarii, Inowrocław, Jarocin, Kłodzko, Kościerzynę, Nysę, Ostrów Wielkopolski, Sanok i Wieluń. Łączny koszt budowy dróg to 4,7 miliarda złotych.

Najdroższa będzie obwodnica Olsztyna. Koszt 25-kilometrowej obwodnicy to miliard 416 milionów złotych. Wydatki na nią będą pochodziły z unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Przetargi na budowę obwodnic zostaną ogłoszone prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Rząd zdecydował także o rozszerzeniu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o 80 hektarów gruntów m.in. w Elblągu, Nowym Mieście Lubawskim, Iławie, Pasłęku, Piszu oraz Biskupcu. Zdaniem wiceminister skarbu Urszuli Pasławskiej, decyzja w sprawie poszerzenia stref szybko przełoży się na miejsca pracy. W samym Kętrzynie powstanie ich około 70, a w całym regionie ponad 2 tysiące. Według szacunków Ministerstwa Gospodarki wielkość nakładów inwestycyjnych na nowe obszary Strefy szacowana jest na blisko 600 milionów złotych.