Światowy Dzień Chorego

2020-02-11 17:32
Światowy Dzień Chorego Hospicjum Palium
Autor: Marcin Szydłowski

Obchodzimy dziś 28. Światowy Dzień Chorego. Przypada on zawsze 11 lutego w dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Dziś w wielu parafiach archidiecezji warmińskiej sprawowane są Msze św, połączone z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych. Światowy Dzień Chorego obchodzony był między innymi w Hospicjum Palium im. Jana Pawła II w Olsztynie. Spotkanie rozpoczął arcybiskup senior Edmund Piszcz, który pobłogosławił chorych. - Każdy z nas ma w sobie pewną zdolność polegającą na tym, że może dać komuś miłość i być przy nim. Czasami to jest jedyne czego człowiek chory potrzebuje - mówi arcybiskup senior Edmund Piszcz. Dzień chorego niesie przesłanie, żeby pamiętać o tych, którzy potrzebują wsparcia, pomocy i życzliwości - mówiła Teresa Kocbach, dyrektor Hospicjum Palium im. Jana Pawła II w Olsztynie.

-W tych najtrudniejszych momentach często nie wystarczy terapia i pielęgnacja chorego, ale niezbędne jest ludzkie ciepło, rozmowa i współczucie - dodaje. Światowy Dzień Chorego w 1992 roku zainicjował Ojciec Święty Jan Paweł II. Co roku przypada w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. msz

arcybiskup senior Edmund Piszcz