Tradycje wielkanocne: Co ze święconką?

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim. To także święto pełne symboli i tradycji. Jedną z nich jest święconka. jak z nią będzie w tym roku?
Pieczenie schabu, ciast, formowania baranka z masła i malowanie pisanek, potem zdobienie koszyczka by w sobotnie przedpołudnie wyruszyć z nim do kościoła. W kościele ksiądz święci pokarmy, które następnie spożywane są podczas odświętnego śniadania wielkanocnego. W tym roku, z racji pandemii, nie pójdziemy do kościoła i nie poświęcimy pokarmów. - W Wielką Sobotę w kościołach nie będzie poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny, święconka w tym roku będzie miała charakter liturgii domowej. Przed niedzielnym wielkanocnym śniadaniem ojciec, matka bądź inna dorosła osoba wierząca będzie miała za zadanie wypowiedzieć modlitwę błogosławieństwa tych pokarmów – informuje ks. Marcin Sawicki rzecznik warmińskiej kurii. TEKST MODLITWY:
jciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy:
Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja.
Wszyscy:
Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy:
Amen.
KS