Wspiera filmy, które kręcone są w regionie

2024-01-18 15:56
8. Konkurs WMFF rozstrzygnięty
Autor: pixabay

W 8. edycji konkursu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego wsparcie otrzyma jeden film fabularny i trzy dokumentalne.

Komisja konkursowa Warmińsko - Mazurskiego Funduszu Filmowego oceniła cztery projekty filmowe spośród sześciu zgłoszonych. Po analizie wartości merytorycznej, artystycznej, programowej i finansowej projektów, postanowiła udzielić wsparcia czterem produkcjom filmowym.

Wyniki 8 Konkursu Warmińsko - Mazurskiego Funduszu Filmowego

W kategorii film fabularny

MAZURSKA LETNIA OPOWIEŚĆ  (debiut) – scenariusz i reżyseria Yutaro Keino.

Młody Niemiec spędza wakacje u swojej babci w Polsce, na Mazurach. Podczas pobytu zapisuje się na kurs żeglarski, gdzie przypadkowo zakochuje się w dużo starszej instruktorce żeglarstwa. Wraz z nią odkrywa lokalną i osobistą historię i zaczyna zastanawiać się nad własna tożsamością.

W kategorii film dokumentalny

BRĄSWAŁD OBRAZY Z NIEPAMIĘCI – scenariusz i reżyseria Adam Błaszczok.

Sentymentalny powrót do przedwojennej Warmii, krainy odizolowanej od pozostałych ziem polskich, w której mieszkańcy musieli usilnie zabiegać o swój byt materialny i swoją odrębność kulturową. Film opowiadał będzie o historii kościoła parafialnego w Brąswałdzie koło Olsztyna, jego ciekawej architekturze i dziełach sztuki, które się w nim znajdują oraz o ludziach, których losy były z nim splecione, a jednocześnie zapisały się w pamięci potomnych. W celu wzbogacenia warstwy wizualnej twórcy filmu planują wykorzystanie sztucznej inteligencji na wielu etapach realizacji.

JESTEŚCIE GOTOWI – scenariusz i reżyseria Bogusław Żmijewski

Bohaterką filmu jest charyzmatyczna trenerka tańca, która w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia stworzyła Amatorski Klub Tańca MIRAŻ w Olsztynie. Rozmach i olbrzymie sukcesy Klubu wypromowały wiele ważnych postaci i tanecznych autorytetów oraz przyczyniły się do zbudowania w Olsztynie prężnego ruchu tańca, czyniącego ze stolicy regionu Stolicę Tańca Towarzyskiego.

SAMULOWSCY – scenariusz Andrzej Wojnach. Reżyseria Wanda Laddy.

Doświadczeni autorzy wielu dokumentalnych filmów nawiązujących do znanych postaci i historii Warmii i Mazur, tym razem zdecydowali przedstawić rodzinę Samulowskich. Rodzina ta od trzech pokoleń zaznacza się w krajobrazie Warmii i Mazur. Nestor Andrzej Samulowski, poeta ludowy, księgarz, działacz polityczny był m.in. inspiratorem powstania Gazety Olsztyńskiej. Jego wnuk Andrzej Samulowski malarz, rzeźbiarz, działacz społeczny kontynuował tradycje rodzinne na innej niwie. Prawnuki Andrzeja Samulowskiego – nestora – także wyróżniają się w dziejach kultury Polski i Warmii.

8. Konkurs WMFF rozstrzygnięty
Autor: WMFF

W ciągu niespełna siedmiu lat od utworzenia Warmińsko - Mazurski Fundusz Filmowy dofinansował ze środków Samorządu Województwa 39 filmów m.in. „Cicha noc” Piotra Domalewskiego czy nominowany do Oscara „IO“ Jerzego Skolimowskiego. Wysokość finansowego wsparcia to około 6 milionów PLN.

84 nagrody na krajowych i zagranicznych festiwalach, w tym Nagroda Specjalna Jury Festiwalu w Cannes w roku 2022 i Nominacja do Oscara 2023 to bilans dotychczasowej działalności WMFF.