Wspiera filmy, które kręcone są w regionie

2021-10-19 12:57
Warmińsko Mazurski Fundusz Filmowy świętuje piątą rocznicę swojej działalności
Autor: pixabay

Warmińsko Mazurski Fundusz Filmowy podsumował 5 lat swojej działalności. To czas skutecznej promocji regionu, lokalnych filmowców oraz współfinansowania nagradzanych produkcji filmowych cenionych twórców.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy jest najmłodszym spośród jedenastu działających w Polsce regionalnych funduszy filmowych. Stworzony przez samorząd województwa na początku 2017 roku wspiera filmy, które kręcone są w naszym regionie.

- Do tej pory dofinansowaliśmy 8 filmów fabularnych, 14 dokumentalnych i 3 animowane. Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przekazał na wsparcie polskiej produkcji filmowej ponad 3,5 mln złotych. Niektóre z filmów zbierają teraz nagrody i wyróżnienia — mówi Bogumił Osiński, szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

Warmińsko Mazurski Fundusz Filmowy
Autor: WMFF

Filmy dofinansowane przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy zdobyły 54 nagrody i wyróżnienia na krajowych i zagranicznych festiwalach

- Jak dotąd największym sukcesem okazał się debiut reżyserski Piotra Domalewskiego „Cicha noc“, który triumfował na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dzisiaj ten film, który jest pokazywany w kraju i na świecie ma na swoim koncie 30 nagród — dodaje Bogumił Osiński.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy zaangażował się także w produkcję m.in. drugiego filmu Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd”, który zdobył już w tej chwili 15 nagród.

Obrazy mogą przyczynić się do promocji i budowania pozytywnego wizerunku Warmii i Mazur

- Mam satysfakcję, że samorząd naszego województwa poprzez Regionalny Fundusz Filmowy wspiera prawdziwą sztukę, dofinansowując wartościowe projekty artystyczne. Nasz region ze względu na swoje walory plenerowe i historyczne jest szczególnie atrakcyjne dla filmowców — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Fundusz filmowy nie tylko przyczynia się do popularyzacji regionu, ale też przynosi korzyści finansowe. Ekipy filmowe zostawiają część pieniędzy w regionie, ponieważ tutaj korzystają z hoteli, usług czy transportu, a także zatrudniają miejscowych aktorów i statystów — dodaje.

Pierwszy w Polsce Regionalny Fundusz Filmowy powołano w Łodzi w 2007 r. Potem tworzyły je kolejne samorządy. W skład komisji konkursowych przyznających dofinansowania wchodzą głównie eksperci i znawcy kina. Pieniądze, którymi dysponują, pochodzą zwykle z budżetów województw lub największych miast. Podobne Regionalne Fundusze Filmowe działają w wielu krajach.

Film „Jak najdalej stąd” dofinansowany przez WMFF
Autor: WMFF