Wspiera filmy, które kręcone są w regionie

2022-12-03 13:34
Kolejne filmy ze wsparciem WMFF
Autor: pixabay

Poznaliśmy wyniki 7. edycji konkursu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Wsparcie otrzymają dwa filmy fabularne i pięć dokumentalnych.

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy jest najmłodszym spośród jedenastu działających w Polsce regionalnych funduszy filmowych.

Stworzony przez samorząd województwa na początku 2017 roku wspiera filmy, które związane są przez tematykę, twórców i miejsce realizacji z woj. warmińsko-mazurskim.

Do tej pory na wsparcie produkcji filmowej przeznaczono ponad 5 mln zł, dzięki czemu powstało 20 filmów dokumentalnych, 12 fabularnych i 3 animacje.

Filmy dofinansowane przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy zdobyły 68 nagród i jedno wyróżnienie na krajowych i zagranicznych festiwalach.

Ogłoszenie wyników konkursu 7 edycji WMFF
Autor: WMFF

Wyniki 7 konkursu Warmińsko Mazurskiego Funduszu Filmowego

W kategorii film fabularny:

STO TYSIĘCY GODZIN  - scenariusz i reżyseria Piotr Domalewski.

Historia relacji Ojca i Syna. Adam na co dzień mieszka w Warszawie, gdzie zajmuje wysokie stanowisko w międzynarodowej korporacji. Jednak na wieść, że jego Ojciec brał udział w wypadku, w którym zginęło dziecko, Adam wraca do rodzinnego Olsztyna. Ojciec załamuje się mimo, że to nie on jest sprawcą.

TYLE CO NIC  - scenariusz i reżyseria Grzegorz Dębowski. Debiut. Kryminał psychologiczny.

To krzyk rozpaczy nad upadkiem polskiej wsi – napisał w recenzji ekspert Konkursu Paweł Łoziński. Autor filmu staje po dobrej stronie, ujmując się za pokrzywdzonymi transformacją, korupcją, polityką. Współczesna wieś nadal pozostaje słabo opisana w  filmie fabularnym i to ważny powód, by udzielić wsparcia tej produkcji.

Wspiera filmy, które kręcone są w regionie
Autor: WMFF

W kategorii film dokumentalny:

PIENIĘŻNI – scenariusz Andrzej Wojnach. Reżyseria Adam Błaszczok.

Ostatnia część tryptyku zamykającego filmowe opowieści o znanych rodach mazurskich i warmińskich. Zdaniem ekspertów i Komisji historia rodziny Pieniężnych i wydawanej przez nich „Gazety Olsztyńskiej“ jest na tyle ciekawa, że zasługuje na pogłębiony i  wnikliwy film dokumentalny pokazujący paradoksy i skomplikowanie naszej historii.

ZAPOMNIANY GENIUSZ – scenariusz i reżyseria Sławomir  W. Malinowski.

Bohaterem filmu jest konstruktor i budowniczy Kanału Elbląskiego elblążanin Georg Jacob Stenke. Oryginalność i unikatowość w skali świata Kanału Elbląskiego pokazana w filmie o ciekawej konstrukcji, łączącym warstwę dokumentalną z wątkami inscenizacyjnymi, przyczyni się do spopularyzowania tej niezwykłej atrakcji turystycznej.

WIESŁAW WACHOWSKI – scenariusz, reżyseria i zdjęcia Maciej Janicki.

Bohaterem filmu jest 74-letni olsztyński artysta konceptualny, plastyk, performer Wiesław Wachowski. Artysta niezwykły. Jako medium działań artystycznych używa śniegu, wody, lodu oraz własnego ciała. Maciej Janicki od 16 lat filmowo dokumentował kolejne działania oraz performances Wachowskiego, twórcy - co warto podkreślić - loga WMFF.

KRESY I BEZKRESY – scenariusz i reżyseria Artur Kalicki.

Film o mieszkańcach Warmii i Mazur przesiedlonych po II wojnie światowej z Wileńszczyzny. To ogromna społeczność, między innymi polskiej elity, która do swojej nowej, małej ojczyzny przywiozła wartości intelektualne i kulturowe, znacząco wpływające na oblicze dawnych Prus Wschodnich. Przewodnikiem po filmie ma być młody historyk, potomek Kresowiaków z Wileńszczyzny.

MÓJ WUJEK LESZEK  -  scenariusz i reżyseria Maciej Miller.

Twórca udanego debiutu OPOWIEDZ MI O MNIE tym razem kreśli filmowy portret swojego wujka, opiekującego się śmiertelnie chorą matką. Studium miłości, odpowiedzialności i psychologicznych kosztów, jakie płaci się za pełne poświęcenie swojego życia bliskiemu człowiekowi. Interesująca i odważna próba zmierzenia się z tematem odchodzenia i żałoby.