15 tysięcy osób z Ukrainy już znalazło pracę w naszym regionie

2022-07-29 9:59
Praca
Autor: Materiały prasowe Miejsce pracy

Najwięcej w Szczecinie, ale sporo także nad morzem oraz w miejscowościach mających swoje strefy ekonomiczne. Osoby z Ukrainy codziennie odwiedzają firmy rekrutacyjne, by pytać czy jest dla nich dobra praca.

Uchodźcy wojenni chętnie podejmują pracę. Dominuje przemysł, handel i hotelarstwo

   Ze statystyk Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie wynika, że już ponad 15 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy znalazło pracę w województwie zachodniopomorskim. Blisko jedna trzecia pracuje w Szczecinie. Silne ośrodki to także Goleniów, Koszalin i Świnoujście. Najwięcej osób z Ukrainy w województwie zachodniopomorskim podjęło pracę w przetwórstwie przemysłowym - 4,3 tys. osób, hotelach - 3,7 tys. osób, trans-porcie i handlu - po 1,3 tys. osób, w administracji - 1,2 tys. osób, oraz w budownictwie - 1 000 osób.

  - Osoby z Ukrainy im lepiej znają język polski, tym chętniej podejmują prace w swoich wyuczonych zawodach. Na początku obserwowaliśmy tendencje do poszukiwania jakiejkolwiek pracy, a teraz widzimy, że panie, które w swoim kraju były nauczycielkami, opiekunkami czy urzędniczkami chcą robić coś innego niż tylko sprzątanie czy pomaganie w kuchni – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak. – Na pewno widzimy, że uchodźcy wojenni są bardzo zaangażowanymi pracownikami. Nie mamy negatywnego feedbacku ze strony pracodawców. Początkowo zdarzały się duże rotacje, bo uchodźcy nie wiedzieli jak odnaleźć się w Polsce i jak długo tu zostaną. Obecnie sytuacja się ustabilizowała – mówi ekspertka.

 Uchodźcy chcą zostać w dużych miastach. Tymczasem praca czeka w mniejszych…

  Eksperci rynku pracy zwracają uwagę, że uchodźcy wojenni zwykle decydują się na pozostanie w dużych miastach. Tymczasem wiele ofert pracy z regionu dotyczy kurortów nadmorskich, Stargardu, Goleniowa czy Myśliborza.

     - To poważny problem o którym eksperci rynku pracy już teraz dyskutują – uchodźcy boją się wyjeżdżać poza duże miasta, a to właśnie w strefach ekonomicznych np. w Stargardzie czy Goleniowie czekają na nich atrakcyjne oferty. Podobny problem jest jeżeli chodzi o turystykę – oferty czekają, ale podjęcie pracy tam wiąże się z koniecznością dojazdów lub przeprowadzki, a osoby będące w Polsce tymczasowo po prostu się tego obawiają – dodaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

  Eksperci przekonują pracowników z Ukrainy do pracy poza dużymi miastami. – Ilość ofert w Szczecinie czasem się wyczerpuje, a np. nad morzem rekrutacje wciąż trwają niemal na bieżąco – dodaje.

  Bezrobocie w regionie pozostaje na bardzo niskim poziomie. Nie potwierdziły się więc obawy sceptyków, że osoby z Ukrainy będą „zabierać komuś pracę”.