Akademia Sztuki w Szczecinie remontuje zabytkowy Pałac Ziemstwa Pomorskiego.

2021-10-26 11:01
prace w pałacu ziemstwa szczecin
Autor: akademia sztuki szczecin

Prace budowlane trwają od pierwszego grudnia 2020 roku. Do tej pory zakończono już roboty wyburzeniowe, wykonano podbicia fundamentów, izolacje fundamentów i posadzek, murowanie nowych ścian. Prowadzone są roboty instalacyjne i wykończeniowe.

Zabytkowe drzwi wewnętrzne są poddane renowacji konserwatorskiej. W ramach prac przewidziano zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń i przystosowanie ich do potrzeb kulturalno-animacyjnych. Na parterze, w dawnych pomieszczeniach obsługi bankowej, znajdzie się wielofunkcyjna sala, w której organizowane będą warsztaty, koncerty i wystawy. Sala będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. Remontem objęte jest także przyziemie, w którym znajdą się magazyny, korytarze, wentylatornia, węzeł cieplny oraz agregat wody lodowej. Ściany remontowanej części pałacu zostały docieplone, okna są wymieniane na trzyszybowe.

pałac ziemstwa 2
Autor: akademia sztuki szczecin

Pałac Ziemstwa Pomorskiego został zakupiony przez Akademię Sztuki w Szczecinie w 2016 roku. Umowę na dofinansowanie modernizacji części budynku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego Akademia Sztuki podpisała 7 stycznia 2020 roku. Koszt wszystkich prac zaplanowanych w ramach tego działania oszacowano na ponad 8 mln zł. Urząd Marszałkowski, w ramach unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, przekazuje szczecińskiej uczelni 4 mln zł. Rewitalizacja całego zabytkowego obiektu szacowana jest na około 50 mln zł. 

Słuchaj Remont Pałacu Ziemstwa Pomorskiego. Opowiada Agnieszka Lisowska Akademia Sztuki w Szczecinie.