Doceniono szczecińską profesor okulistyki

2022-10-11 13:10
Okulistyka
Autor: PSSK nr1

Prof. Anna Machalińska z Kliniki Okulistyki Szpitala klinicznego nr 2 została laureatką konkursu "Zdrowa Przyszłość - Inspiracje". Nagrodzono ją za nowatorskie, małoinwazyjne zabiegi przeszczepienia błony Descemeta, które przywracają wzrok pacjentom cierpiącym na poważne schorzenia rogówki.

Do tej pory prof. Machalińska zoperowała i uratowała wzrok blisko 140 pacjentom z zastosowaniem tej metody operacyjnej.

Rogówka oka wraz z soczewką pełni kluczową funkcję w procesie prawidłowego widzenia, odpowiadając za ogniskowanie promieni świetlnych w płaszczyźnie siatkówki. Zbudowana jest z pięciu warstw, z których najbardziej przyśrodkową jest błona graniczna tylna, zwana błoną Descemeta. Jest to warstwa włókien kolagenowych, która stanowi swojego rodzaju rusztowanie dla komórek śródbłonka rogówki. Choroby śródbłonka rogówki, prowadzą do postępującej utraty wzroku. Tradycyjne techniki operacyjne stosowane w Polsce w leczeniu chorób śródbłonka mają liczne niedoskonałości, uniemożliwiające często pełną rekonwalescencję wzroku pacjenta.  Alternatywą może być ultraprecyzyjna technika operacyjna przeszczepienia wewnętrznej warstwy rogówki. Stosuje ją prof. dr hab. n. med. Anna Machalińska jako jedyna w Polsce.

Zabieg poprzedzony jest wpisaniem pacjenta na Krajową Listę Oczekujących na przeszczepienie rogówki oka.Po operacji pacjenci są pod opieką kliniki  i podlegają kilku kontrolom pooperacyjnym.