Rosyjski węgiel nie przejdzie. Inspekcja handlowa kontroluje

2022-06-13 0:45
Beata Manios
Autor: Michał Kaczmarek Rzeczniczka Inspekcji Handlowej w Szczecinie

Gościem dnia Radia Plus była Beata Manios, rzeczniczka prasowa Inspekcji Handlowej w Szczecinie. Głównym tematem był handel węglem z Rosji i Białorusi. Inspekcja ruszyła do kontroli w całym regionie.

Zarówno sektor TSL jak i sprzedawcy i dystrybutorzy węgla muszą trzymać się przepisów prawa. W połowie kwietnia w życie weszła ustawa, która zabrania sprzedaży węgla z Rosji i Białorusi. Inspekcja handlowa w Szczecinie już rozpoczęła kontrole, których celem jest wyeliminowanie z rynku surowców pochodzących z kraju agresora wojennego.

  - Wszystko opiera się na dokumentach, które przedsiębiorca posiada. Jeżeli węgiel pochodzi spoza Polski to przedsiębiorca posiada dokumenty procedury celnej. Dokumenty są nam okazywane, a my sprawdzamy pochodzenie surowców. Kontrole są czasochłonne, bo łańcuch dystrybucji węgla od kontroli do wprowadzenia na rynek jest bardzo długi. Jeżeli przedsiębiorca mówi, że kupił węgiel od kogoś, to my po nitce do kłębka docieramy do pierwotnych dystrybutorów – mówi Beata Manios.

  - Kontrole ciągle trwają. Nie ma jeszcze podsumowania. Trwa wyjaśnianie, procedury dotarcia do dystrybutorów i weryfikacja dokumentów. Najwięcej kontroli odbywa się w składach opałów – mówi Beata Manios.

Listen to "Rzecznik Inspekcji Handlowej: sprawdzamy skąd pochodzi węgiel" on Spreaker.