Szczecin. Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

2022-10-19 19:05
Krzyż
Autor: As

Krzyż Męczeństwa Narodu Polskiego wraz z krzyżykiem wykonanym z katafalku bł. ks. Jerzego Popiełuszki Instytut Pamięci Narodowej przekazał szczecińskiej parafii, której patronuje ksiądz Jerzy. Uroczystość odbyła się w kościele Seminarium Duchownego w Szczecinie w 38 rocznicę śmierci kapelana Solidarności.

Autorami u wykonawcami Krzyża Męczeństwa Narodu Polskiego zwanego też Krzyżem Grudnia’70 są Bohdan Zdanowicz oraz Jan Kowalski z Ostrołęki. Składa się on z trzech elementów: krzyża dębowego o wysokości 4 m, krzyża z drewna bukowego o wysokości 1,8 m. oraz małego  krzyżyka sosnowego. Najmniejszy krzyżyk wykonany jest z desek katafalku, na którym stała trumna ks. Jerzego Popiełuszki. Krzyżyki zostały przekazane przyjaciołom zamordowanego kapłana, a część z nich została oprawiona w większych, bukowych krzyżach. Jeden z tych krzyży, w czasie uroczystości 15. Rocznicy zamordowania ks. Jerzego, 19 października 1999 r. otrzymało Stowarzyszenie Społeczne Grudzień’70/Styczeń’71. Początkowo Krzyż został ustawiony w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, skąd 17 grudnia 1999 r. przeniesiony był na Cmentarz Centralny i ustawiony przy grobach Ofiar Grudnia’70.

krzyz
Autor: as
krzyz
Autor: as
krzyz
Autor: as
ipn
Autor: as

Krzyż Męczeństwa NArodu Polskiego trafi do parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Szczecinie. Zostanie uroczyście wprowadzony do współnoty w niedzielę 23 października. O 12.30 wyruszy procesja z krzyżem z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. 

Listen to "Krzyż Męczeństwa Narodu Polskiego" on Spreaker.