WIOŚ w Szczecinie: Sytuacja na Tamie Pomorzańskiej zagraża środowisku

2024-01-09 19:25
WIOs
Autor: WIOŚ

Demontaż barki wykryły w Szczecinie przy Tamie Pomorzańskiej drony Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Według inspektorów odbywa się to nielegalnie i zagraża środowisku.

Na zdjęciach nadesłanych do redakcji widać cięcie barki nad brzegiem kanału w bezpośrednim sąsiedztwie Odry bez zabezpieczenia wód i gleby. Jak czytamy w komunikacie może to skutkować odkładaniem się związku miedzi i cyny pod nazwą tributylocyna, które ulegają wolno rozkładowi w środowisku wodnym i mają tendencję do bioakumulacji w osadach dennych oraz organizmach wodnych - czytamy w nadesłanym komunikacie.Podobną sytuację inspektorzy Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska wykryli w ubiegłym roku w tym samym miejscu, ale wtedy śledztwo w tej sprawie zostało umorzone.

Maciej Ruczyński z WIOŚ powiedział Radiu Plus, że inspektorzy nie ustają w działaniach, przedsiębiorca został wezwany na przesłuchanie, a sytuacji na Tamie Pomorzańskiej jest dokmuentowana.

WIOŚ złożył zażalenie na decyzję prokuratury, która oddaliła w ubiegłym roku zarzuty dotyczące nielegalnego demontażu w tym samym miejscu. 

Listen to "Maciej Ruczyński" on Spreaker.