80 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2023-04-19 9:11
Akcja Żonkile
Autor: fot. Magdalena Stokłosa

Z tej okazji tradycyjnie - rozdawane są papierowe żonkile. To symbol tego zrywu. W tym roku do rozdania jest aż 450 tysięcy kwiatów.

Liczba papierowych żonkili nie jest przypadkowa. Symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku. Pierwszy raz w historii akcji Żonkile wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na ulicach aż sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i we Wrocławiu.

Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem". Na jej motywach powstała animację dla uczniów, którą zobaczyć można w internecie. Motywem przewodnim akcji Żonkile w tym roku jest sytuacja cywilów przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim. Chodzi o około 50 tysięcy kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

Z inicjatywy prezydenta Warszawy - Rafała Trzaskowskiego - z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim powstało 150 tysięcy dodatkowych papierowych kwiatów. Trafiły one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie. Inicjatywę wsparł Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów i członek Rady Muzeum POLIN. Światowy Kongres Żydów jest jednocześnie partnerem tych działań. W Izraelu zostanie rozdanych ponad 40 000 papierowych żonkili, które trafią między innymi do szkół w całym kraju oraz do uczestników uroczystego koncertu w Tel Awiwie "Remembering Together". Dzięki współpracy z ELNET Polska żonkile otrzymają także ambasadorzy Izraela na świecie.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Wzięło w nim udział blisko tysiąc bojowników z organizacji żydowskich. Była to odpowiedź na plany całkowitej likwidacji getta.