Archidiecezja Warszawska wydała oświadczenie o symbolach religijnych w stołecznym ratuszu

2024-05-20 10:26
Archidiecezja Warszawska
Autor: brak danych

To po decyzji prezydenta stolicy o tym, że mają one zniknąć z miejsc, w których obsługiwani są mieszkańcy miasta. Zdaniem Rafała Trzaskowskiego - takie miejsca powinny pozostać neutralne. Publikujemy pełną treść oświadczenia Archidiecezji.

Oświadczenie

Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek. Skomplikowana sytuacja międzynarodowa oraz dramatyczne wydarzenia za granicami naszego państwa uświadamiają nam, jak bardzo potrzeba konsolidacji społeczeństwa i budowania jedności ponad podziałami, a przede wszystkim podejmowania pilnych, kluczowych dla naszego bezpieczeństwa decyzji. Tymczasem realizowany jest postulat wyborczy, który przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji.

Neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących, których prawa gwarantuje Konstytucja RP. Symbol krzyża nie oznacza, że urzędnik państwowy jako osoba wierząca kieruje się w pracy nakazami religijnymi; przeciwnie – obliguje on go do jak najrzetelniejszego wypełniania swoich obowiązków oraz sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich współobywateli.

Ks. Przemysław Śliwiński

Rzecznik prasowy Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego i Archidiecezji Warszawskiej