Będą kolejne darmowe szczepienia przeciw HPV

2023-03-06 7:51
Szczepienie
Autor: fot. Arek Socha/Pixabay

To już kolejny rok kiedy funduje je stołeczny ratusz. Preparaty przeznaczone są dla dwunastolatków. Może uchronić ich przed zachorowaniem na niektóre choroby nowotworowe.

Program darmowych szczepień przeciw HPV dla dwunastolatków działa w stolicy od 2019 roku. Jest w całości finansowany z budżetu miasta. W tym roku Warszawa przeznaczy na jego realizację 4,4 miliona złotych. Zakażenie wirusem HPV jest w 100 procentach odpowiedzialne za raka szyjki macicy, w 87 procentach za raka odbytu, a w 70 procentach za raka pochwy. HPV może się przyczyniać do powstawania innych, rzadszych nowotworów dlatego szczepienia te są ważne również dla chłopców. Zakażenie HPV jest także w 90 procentach przyczyną brodawek narządów płciowych oraz powoduje brodawczakowatość dróg oddechowych.

Władze stolicy zwracają uwagę, że szczepienia przyczyniają się do zmniejszenia liczby zachorowań na nowotwory narządów płciowych, a edukacja podnosi świadomość dotyczącą czynników ryzyka sprzyjających zakażeniom HPV. Szczepionka zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne. Szczepienie składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie sześciu miesięcy. Ograniczenie wiekowe dotyczy tylko pierwszej z nich. Druga dawka może zostać podana już po ukończeniu 13. roku życia. Obie są finansowane w ramach programu.

Do szczepień kwalifikowane są osoby będące mieszkańcami Warszawy. Przed wykonaniem szczepienia niezbędna jest konsultacja lekarska w celu wykluczenia przeciwwskazań. Badanie lekarskie nie jest wykonywane w ramach programu oraz nie jest finansowane z budżetu Warszawy - wykonuje je lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.