Będą kolejne elektryczne autobusy w stolicy

2021-12-27 6:15
Autobus elektryczny MZA
Autor: Magdalena Gierech/Eurozet

Zgodziła się na to Rada Warszawy. Pojazdy kupią Miejskie Zakłady Autobusowe. Wiadomo już nawet na jakiej linii mają kursować.

Pieniądze będą pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozwoli to na sfinansowanie zakupu 12 autobusów niskoemisyjnych. Warszawa wystartuje w konkursie „Zielony transport publiczny”. Można w nim dostać dotację i pożyczkę na kupno autobusów elektrycznych. Bezzwrotna dotacja ma wynieść 13,44 miliona złotych i pokryć 35 procent kosztów zakupu pojazdów. Na pozostałą część miasto chce zaciągnąć preferencyjnie oprocentowaną pożyczkę w wysokości 24,96 miliona złotych. Zostanie uruchomiona w dwóch transzach w latach 2024-2025. Spłata jest planowana w latach 2026-2036. Wystarczy na kupno 12 przegubowych elektryków i dzięki temu można będzie wycofać z ruchu tyle samo przegubowych autobusów spalinowych z silnikami Diesla.

Do nowego autobusu zmieści się minimum 125 pasażerów. Będą niskopodłogowe, z klimatyzacją, systemem informacji pasażerskiej, miejscem dla wózków, rampą i przyklękiem czy blokadą alkoholową. Wstępny plan zakłada, że nowe elektryki obsłużą linię 136 na trasie Młynów – Natolin Północny. Na obu pętlach zostaną zamontowane ładowarki. Autobusy otrzymają Miejskie Zakłady Autobusowe.