Będą kolejne zmiany na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa

2023-02-01 10:50
Dojazd z Wilanowa i Mokotowa do centrum Warszawy
Autor: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

Od 11 lutego plac budowy będzie jeszcze dłuższy. Dlatego budowniczowie wprowadzą kolejne zmiany w ruchu. Odczują je kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Wydłużenie odcinka robót jest związane z przebudową wielu instalacji umieszczonych pod ziemią wzdłuż powstającej linii tramwajowej. Docelowo wykonawca robót planuje pracować na całym zamkniętym odcinku ulicy Jana III Sobieskiego i alei Rzeczypospolitej między ulicami van Beethovena a Branickiego. W pierwszej kolejności rozpocznie się przebudowa wodociągu i odwodnienia, a następnie ruszą przygotowania do przebudowy ciepłociągów. Będzie się to wiązało z wykonaniem głębokich wykopów i ich zabezpieczeniem. Kolejne prace to przebudowa instalacji elektrycznych. Wszystkie zostały rozplanowane do przełomu kwietnia i maja.

Czas na przebudowę głównej rury zaopatrującej tę część Warszawy w ciepło jest bardzo krótki. Podłączeń można dokonywać tylko od czerwca do sierpnia. Do tego czasu wykonawca musi przeprowadzić roboty przygotowawcze. Podczas robót ponad 4-kilometrowy buspas będzie wyznaczony na całej długości ulicy Jana III Sobieskiego, uruchomione będą dodatkowe połączenia autobusowe do metra a w okresie ferii utrzymane częstsze kursy autobusów linii 522 i kursowanie autobusów linii E-2. Buspas, który dziś w kierunku centrum wytyczony jest pomiędzy ulicą van Beethovena a Dolną, ma zostać wydłużony od 18 lutego do alei Wilanowskiej. Ratusz przekazał, że w godzinach szczytu komunikacyjnego ulicą Jana III Sobieskiego w kierunku centrum na ośmiu liniach kursuje blisko 50 autobusów komunikacji miejskiej, które w ciągu godziny, są w stanie przewieźć prawie 6 tysięcy pasażerów.

Od 13 lutego nowe połączenie Wilanowa do metra linii M1 zapewnią autobusy linii 217 na wydłużonej trasie. Autobusy tej linii nie zakończą trasy na pętli przy ulicy Sarmackiej, tylko od skrzyżowania alei Rzeczypospolitej z ulicą Branickiego, pojadą: Płaskowickiej, Cynamonową, Ghandi do stacji metra Imielin. Dzięki temu z tej części Wilanowa, z jednego przystanku u zbiegu alei Rzeczypospolitej i Branickiego, do stacji Imielin będzie można dojechać autobusami trzech linii – 217, 263 i 319. Przy Imielinie autobusy tych trzech linii będą wyruszały w kierunku Wilanowa także ze wspólnego przystanku. Nadal będzie można także dojechać do stacji metra Wilanowska autobusami linii 217 – ta część trasy nie zmieni się.

Autobusy linii 522 w godzinach porannego szczytu będą wyruszały w stronę Śródmieścia co około 4-5 minut – rozkład jazdy nie zmieni się wraz z początkiem ferii zimowych. Kursy realizowane w dni nauki szkolnej będą utrzymane. Podobnie stanie się z linią E-2 (z pętli Wilanów do centrum) – to także autobusy kursujące normalnie tylko w dni nauki szkolnej, ale w związku z ograniczeniami w ruchu drogowym na Jana III Sobieskiego, linia ta będzie funkcjonować również w czasie ferii. Z powodu prac zmieniony zostanie też końcowy odcinek trasy autobusów linii 172. Ponieważ niemożliwy będzie skręt z Jana III Sobieskiego w lewo – w Świętego Bonifacego, autobusy skręcą w prawo i dojadą do pętli Stegny a nie do pętli Sadyba.

Kolejne etapy zmian w organizacji ruchu, związane z budową trasy tramwajowej na Wilanów, rozpoczną się wraz z początkiem ferii i dotkną również kierowców. W nocy z 10 lutego na 11 lutego nastąpi przełożenie ruchu na Jana III Sobieskiego z jezdni wschodniej na zachodnią, na odcinku od skrzyżowania z ulicą van Beethovena do skrzyżowania z ulicą Witosa. W środę 15 lutego w nocy, jeśli pozwoli na to pogoda, ruch zostanie skierowany z jezdni wschodniej na zachodnią w ulicy Sobieskiego, od skrzyżowania z ulicą Witosa do skrzyżowania z aleją Wilanowską. W połowie ferii (weekend 18-19 lutego) nastąpi zmiana ruchu w alei Rzeczypospolitej: na odcinku od alei Wilanowskiej do ulicy Klimczaka z jezdni wschodniej na zachodnią, zaś na odcinku od Klimczaka do Branickiego – z jezdni zachodniej na jezdnię wschodnią. Od 7 lutego ekipy generalnego wykonawcy rozpoczną wykonywanie oznakowania pionowego, począwszy od skrzyżowania ulicy Sobieskiego z ulicą van Beethovena. Inwestycja zakończy się w pierwszej połowie przyszłego roku.