Będzie nowa procedura adopcyjna na Paluchu

2021-12-24 6:43
Pies
Autor: fot.Pixabay

To po rozmowach schroniska z wolontariuszami. Informacje o zmianie podał stołeczny ratusz. Procedura adopcyjna była przez wiele miesięcy kością niezgody.

Nowa procedura wejdzie w życie od 1 stycznia. Dokument powstał zgodnie z ustaleniami opracowanymi przez zespół roboczy. W jego skład, oprócz przedstawicieli schroniska i wolontariuszy, wchodzili także stołeczni radni oraz przedstawiciele Biura Ochrony Środowiska. W rozmowach wziął udział także mediator. W nowej procedurze znalazły się wizyty adopcyjne w domu adoptującego. Określono jednak konkretne przypadki, w których taka wizyta jest konieczna. Chodzi na przykład o brak możliwości wizyty w schronisku wszystkich domowników lub obecność innego kota, czy psa w domu adoptującego.

Wskazano także sytuacje, w których taka wizyta nie będzie przeprowadzana z udziałem psa ze schroniska. Na przykład, gdy pies jest intensywnie lub paliatywnie leczony lub gdy mogłoby to powodować u niego zbyt duży stres. Nadal adoptujący ma prawo sprzeciwu wobec odmownej decyzji ze strony Biura Przyjęć i Adopcji Zwierząt. Jak zaznacza ratusz, prawo to dotyczy jednak tylko psów powyżej trzeciego miesiąca życia. Nie jest to możliwe w przypadku kotów. Wprowadzony został też katalog przypadków, w których schronisko będzie mogło wstrzymać proces adopcyjny. To między innymi: choroba zwierzęcia, roszczenia ze strony poprzedniego właściciela, czy decyzje innych organów.

Nadal trwają rozmowy z wolontariuszami dotyczące niezbędnych zmian w obowiązującym regulaminie wolontariatu. Zwłaszcza w kontekście rejestracji czasu pracy. Przedmiotem dalszych rozmów ma być również sprawa kandydatów do wolontariatu.