Bezpieczne Punkty Oświetleniowe

2024-04-23 8:19
Bezpieczny Punkt Oświetleniowe
Autor: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Pod tą nazwą kryją się przejścia dla pieszych z nowoczesnymi rozwiązaniami. Są testowane w kilku miejscach w stolicy. Gdzie je zobaczymy?

Bezpieczne Punkty Oświetleniowe to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz firm Elektromontaż Rzeszów i LUG Light Factory. Efektem tej współpracy jest technologia, która minimalizuje zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu spowodowanego uderzeniem pojazdu w latarnię. W ramach ubiegłorocznych doświetleń dla pieszych w ponad 300 lokalizacjach, Zarząd Dróg Miejskich postanowił wypróbować to rozwiązanie na stołecznych ulicach. Punkty pojawiły się na siedmiu przejściach dla pieszych w pięciu dzielnicach.

Bezpieczny Punkt Oświetleniowy na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się w porównaniu do tradycyjnych latarni doświetlających stołeczne zebry. Czujne oko wychwyci jednak nieco inną oprawę oraz słup. Jednak to nie wygląd jest najważniejszy. Zaletą jest przede wszystkim wytrzymałość materiałów. Gdy kierowca uderzy w taką latarnię, ta rozpadnie się na jak najmniej elementów lub nie rozpadnie się wcale. To szczególnie ważne w kontekście bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

To pierwsze takie rozwiązanie na rynku oświetlenia, które w sytuacji zderzenia pojazdu z latarnią uwzględnia bezpieczeństwo. W przypadku słupów eksperci opracowali między innymi kilkustopniowy mechanizm tłumienia sił mechanicznych powstających w momencie uderzenia. Te oddziałują zwłaszcza na odcinek z wysięgnikiem z oprawą oświetleniową, który został wzmocniony. W przypadku opraw oświetleniowych również zastosowane są również mechanizmy ograniczające jej rozpad na części. Wyposażone zostały na przykład w dodatkową osłonę oraz sztywne mocowanie oprawy ze słupem

Bezpieczne Punkty Oświetleniowa można spotkać: na Białołęce na ulicy Płochocińskiej przy przystanku Nowiny 01, na Mokotowie przy Wałbrzyskiej 6/12, w Rembertowie na ulicy Marsa przy przystanku "Las", przy posesji Marsa 110 oraz przy Chełmżyńskiej 211. W Śródmieściu BPO jest na Łazienkowskiej przy Torwarze, a na Targówku przy Zabranieckiej 4.