Bezpłatna woda na lotnisku Chopina

2017-09-13 14:07
Bezpłatna woda na lotnisku Chopina
Autor: Lotnisko Chopina

Koniec z wydawaniem fortuny za butelkę wody na lotnisku Chopina w Warszawie. W strefie tranzytowej uruchomiono bezpłatne i ogólnodostępne źródełka z wodą pitną.

Źródełka są uruchomione w trzech miejscach w strefie zastrzeżonej na stołecznym lotnisku. Pierwsze znajduje się w miejscu zaraz po kontroli bezpieczeństwa, a dwa kolejne w strefie Schengen ( w pobliżu Gate'u 38/39) i strefie Non -Schengen (obok Gat'u 21/22). Woda została uruchomiona przy współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Władze lotniska zapewniają, że woda z urządzeń spełnia wszystkie wymagane normy wody pitnej. Lotnisko Chopina stało się tym samym pierwszym lotniskiem w Polsce i jednym z pierwszych w regionie, na którym pasażerowie mają dostęp do darmowej wody pitnej. O tym, że warszawski port lotniczy zainstaluje źródełka poinformował w maju tego roku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. "Na skutek podjętej przez podległy mi Urząd interwencji, jedyne krajowe lotnisko tranzytowe - Lotnisko Chopina - zadeklarowało podjęcie działań zmierzających do udostępnienia pasażerom na terenie strefy zastrzeżonej dodatkowych źródeł zaopatrzenia w wodę butelkowaną w przystępnej cenie oraz dostępu do źródeł bezpłatnej wody pitnej" - napisano w odpowiedzi na poselską interpelację.

Przepisy bezpieczeństwa obowiązujące na polskich lotniskach pozwalają zabrać do bagażu podręcznego płyny o łącznej objętości 100 mililitrów, zapakowane w jednej przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności 1 litra. Podróżni, którzy przechodzą kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku Chopina mogą zakupić wodę w sklepach na terenie strefy wolnocłowej. Butelka wody 500 ml waha się między 4,50 zł a nawet 9 zł. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzał na początku roku, czy nie doszło do zmowy cenowej dotyczącej sprzedaży wody mineralnej na polskich lotniskach Wcześniej tą sprawą interesowała się także Komisja Europejska.