Coraz bliżej przebudowy stacji kolejowej Warszawa Główna

2018-03-14 8:37
Coraz bliżej przebudowy stacji kolejowej Warszawa Główna
Autor: fot. Wikipedia

Inwestycję planuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Ma to związek ze zbliżającym się kompleksowym remontem linii średnicowej. Na zapomnianej stacji znów będą odprawiani podróżni.

Podczas remontu linii średnicowej, Warszawa Główna obsłuży pociągi regionalne i aglomeracyjne. Będą one odjeżdżały stamtąd w kierunku zachodnim i do Radomia. Zgodnie z projektem, po modernizacji stacja będzie miała dwa nowe perony i cztery nowe tory położone bliżej Alei Jerozolimskich. Od tej arterii będzie poprowadzona kładka z rampami dla rowerów oraz windami. Wejście będzie także od strony ulicy Towarowej. Na każdym peronie będą cztery wiaty i nowoczesny system informacji pasażerskiej. Przed stacją pojawią się zaś stojaki dla rowerów oraz miejsca parkingowe. Stacja zostanie dostosowana do potrzeb osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.

Umowa na prace już została podpisana. Opiewa na blisko 81 milionów złotych. Głównym rezultatem inwestycji będzie przywrócenie ruchu pociągów do stacji Warszawa Główna. To pozwoli na stworzenie lepszej oferty dla podróżnych. W przyszłości zwiększy to też przepustowość całego warszawskiego węzła kolejowego. Prace na dawnej stacji są elementem Krajowego Programu Kolejowego, którego wartość to 66 miliardów złotych. Warszawa Główna została zamknięta w 1997 r. Stało się to po wstrzymaniu ruchu kolejowego w kierunku Warki, Radomia, Skarżyska Kamiennej i Kielc.