Czy Warszawa dofinansuje zakup rowerów elektrycznych?

2022-10-07 6:21
Rower
Autor: fot. Hebi B./Pixabay

Zapytał o to w interpelacji wiceprzewodniczący Rady Warszawy - Sławomir Potapowicz. Z jednośladów korzysta bowiem coraz więcej warszawiaków. Te elektryczne są aktualnie na topie.

Sławomir Potapowicz w interpelacji napisał, że "Warszawianki i warszawiacy coraz chętniej wybierają rower do codziennych podróży. Jak pokazuje doświadczenie wielu europejskich miast rowery z napędem elektrycznym przyczyniają się do wymiernego zwiększenia popularności przemieszczania się na co dzień rowerem. Im są one łatwiej dostępne, tym mieszkańcy chętniej wybierają je kosztem prywatnego auta. Niektóre europejskie miasta i państwa, np. Francja i Litwa, w ramach realizacji swoich polityk na rzecz zrównoważonej mobilności dofinansowują zakup rowerów elektrycznych". Zwrócił się z pytaniem, czy urząd planuje wprowadzenie programu dotacji zakupu rowerów elektrycznych dla mieszkańców.

Jak odpowiada rzecznik Zarządu Dróg Miejskich - Jakub Dybalski: "Pytanie o dopłaty do rowerów elektrycznych, to raczej pytanie do miejskich radnych, bo oni ewentualnie o tym zdecydują (...) Każde promowanie ruchu rowerowego to co do zasady dobry pomysł. Zaznaczył, że rowery elektryczne mają tę przewagę, że pozwalają korzystać z tej formy transportu osobom, dla których jazda na zwykłym jednośladzie jest nieosiągalna – na przykład: z powodu wieku, albo faktu, że miasto jest położone w terenie pagórkowatym. Natomiast jest to dość drogi pojazd.