Diecezja radomska ma nowego ordynariusza

2021-01-04 14:09
Biskup Marek Solarczyk
Autor: fot. Konferencja Episkopatu Polski

Został nim biskup Marek Solarczyk. Był do tej pory biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. Decyzję ogłosiła dziś (4.01) Stolica Apostolska.

Papież Franciszek przyjął rezygnację dotychczasowego biskupa radomskiego Henryka Tomasika. To jego zastąpi biskup Marek Solarczyk. Od października 2011 roku był biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej.

Biskup Marek Solarczyk urodził się w Wołominie 13 kwietnia 1967 roku. Pochodzi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Duczkach. W 1986 roku wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Święcenia przyjął w 1992 roku.

Pracował najpierw jako wikariusz w parafii Świętego Feliksa w Marysinie Wawerskim, a następnie w katedrze warszawsko-praskiej. W latach 2005-2009 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej. W czerwcu 2009 został proboszczem parafii katedralnej na Pradze, a od 2011 był biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej.

Jest też przewodniczącym Rady do spraw Duszpasterstwa Młodzieży w Konferencji Episkopatu Polski, a także jej delegatem do spraw Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz do spraw powołań. Do tego w KEP pełni funkcje: przewodniczącego Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, rady nadzorczej Fundacji Opoka, członkiem Komisji Duchowieństwa, Komisji Wychowania Katolickiego, zespołu do spraw kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną i zespołu do spraw Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Ewangelicko-Augsburską.