Dwa nowe ronda powstaną na Żoliborzu i Mokotowie

2024-05-16 10:40
Rondo
Autor: brak danych

Drogowcy rozstrzygnęli przetarg. Jedno z rond powstanie u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu. Drugie u zbiegu ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie.

"Rondo na skrzyżowaniu ulic Krasińskiego – Przasnyska to inwestycja, której domagali się mieszkańcy pobliskich osiedli. W audycie przejść dla pieszych zebra przez ulicę Krasińskiego otrzymała ocenę 1 (w skali od 0 do 5). Drogowcy doświetlą więc wszystkie przejścia dla pieszych znajdujące się w sąsiedztwie ronda. Dodatkowo te na wlotach, po których jeżdżą autobusy, zostaną wyposażone w azyle.

Samo rondo o średnicy 26 metrów będzie miało wyspę centralną z krzewami. Na narożnikach skrzyżowania też zasadzone zostaną krzewy. Dodatkowo wzdłuż pasa drogi stanie 7 nowych drzew, które będę uzupełnieniem istniejącego już tam szpaleru. Zgodnie z obowiązującymi zasadami trzy bezzatokowe i wyposażone w wiaty przystanki autobusowe umieszczone zostaną za rondem. Dodatkowo w obszarze skrzyżowania uzupełniona będzie infrastruktura rowerowa. Wartość inwestycji to ponad 6,5 miliona złotych

Audyt bezpieczeństwa przejść dla pieszych wypadł źle również dla okolic skrzyżowania ulic Augustówka i Zawodzie w pobliżu elektrociepłowni Siekierki. Miejsce jest niebezpieczne z uwagi na duży ruch ciężarówek, brak chodników i zieleń ograniczającą widoczność. Zebra przez ulicę Augustówka otrzymała najniższą notę, a audytor zalecił stworzenie w tym miejscu ronda. Będzie ono miało 27 metrów średnicy, jego wyspa i narożniki, podobnie jak na Żoliborzu, zostaną obsadzona krzewami. Przejścia dla pieszych w obrębie skrzyżowania wyposażone zostaną w azyle i doświetlone. Przystanki autobusowe przeniesione zostaną za rondo. Wartość inwestycji to ponad 8,2 miliona złotych. Oba ronda powinny powstać jeszcze w tym roku.