Dzieci i młodzież otrzymają pomoc psychiatryczną w nowym miejscu

2022-10-21 6:44
Szpital
Autor: pixabay.com

To w połowie listopada. Dzienny oddział psychiatryczny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży zacznie działać przy placu Czerwca 1976 roku. Modernizacja właśnie dobiegła końca.

Dotychczas oddział dzienny psychiatryczny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży znajdował się w przychodni przy Sosnkowskiego 18. W tej placówce nadal pozostaną: Centrum Zdrowia Psychicznego i poradnie psychologiczno-pedagogiczne dla młodych pacjentów, które prowadzi miejski Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa – Ochota. Dzieci i młodzież, które przebywają na oddziale potrzebują kompleksowego wsparcia specjalistów, a nowe przestrzenie zapewnią jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo leczenia.

W budynku przy pl. Czerwca 1976 roku znajdują się: rejestracja, trzy gabinety lekarskie, dwa gabinety terapii indywidualnej, sale terapii grupowej i zajęciowej, sala pobytu dziennego i jadalnia wraz z aneksem kuchennym, sala zajęciowa z wydzieloną przestrzenią zabiegów wyciszających oraz zaplecze socjalne. Łączny koszt inwestycji wyniósł 2,6 milionów złotych z czego miasto przekazało 2 milionów złotych dotacji. Urząd dzielnicy Ursus nieodpłatnie udostępnił ponad 300 metrów kwadratowych powierzchni na organizację oddziału.

Oddział dzienny psychiatryczny rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży prowadzi terapię dla pacjentów do 18. roku życia, którzy potrzebują kompleksowej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, a ich stan zdrowia nie wymaga całodobowej hospitalizacji. Placówka zapewnia diagnostykę, leczenie i rehabilitację dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi i psychotycznymi oraz zajęcia konsultacyjno-edukacyjne dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi. W ramach oddziału prowadzona jest również szkoła przyszpitalna, gdzie realizowany jest program edukacyjny dla uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej. Na oddziale prowadzona jest terapia dzieci i młodzieży m.in. ze schizofrenią, zaburzeniami: nerwicowymi, nastroju, odżywiania, rozwoju psychicznego, zachowania i emocji oraz upośledzeniami umysłowymi.