Dzielnica zajmie się budynkami przy Łochowskiej 15

2022-08-22 6:52
Remont
Autor: fot. analogicus/Pixabay

Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga–Północ przygotowuje się do ich remontu i modernizacji dwóch kamienic. Jest już wybrany wykonawca inwentaryzacji i ekspertyzy technicznej. To pierwszy krok do kompleksowej przemiany.

Stan dwóch budynków przy ulicy Łochowskiej 15 jest bardzo zły, choć do niedawna były jeszcze zamieszkałe. To kolejne stare kamienice na tej ulicy, które przechodzą remont i modernizację. W 2021 roku dzielnica wyremontowała kamienice pod numerami 40, 39, 37 i 31, a w 2022 roku pod numerem 38a. Jak przekazał stołeczny konserwator, domy pod adresem Łochowska 15 mają ciekawą historię. Znajdują się na jednej posesji, ale powstały w różnym czasie. Pierwszą zbudowano dwupiętrową oficynę. Po dwudziestu latach powstała stojąca w pierzei, trzypiętrowa kamienica frontowa.

Budynki bardzo różnią od siebie. Oficyna Franciszka Karwowskiego z około 1913 roku ma na gładko otynkowana fasadę, prowadzi do niej jedna klatka schodowa z drewnianymi schodami i poręczami. Na półpiętrach zachowały się szafy-spiżarnie. Kamienicę frontową zbudowano około 1933 roku dla rodziny Łagunów. Elewacja ma trzy rodzaje okien, a klatkę schodową oświetlają charakterystyczne dla czasów, w których powstały, prostokątne okienka, zwane termometrem. W parterze znajduje się lokal usługowy z dwoma witrynami. Kamienica ma dwie lastrykowe klatki schodowe. W mieszkaniach zachowały się stare drzwi i piece.